Leeds shokon Manchester Cityn, Alioski asiston në triumfon e madh në ‘Etihad Stadium’

Leeds United ka shkaktuar befasi të madhe duke e mposhtur liderin e Ligës Premier, Manchester City.

Skuadra e trajnerit argjentinas Marcelo Bielsa ka triumfuar si mysafirë i Cityt me rezultat të ngushtë 1-2.

Pjesa e parë ishte më e qetë deri në fundin e saj, kur në minutën e 42-të mysafirët kaluan në epërsi me golin e Stuart Dallas nga distanca për 0-1.

Por në minutën e fundit të pjesës së parë, mysafirët mbetën me një lojtar më pak në fushë pas përjashtimit me karton të kuq të mbrojtësit Liam Cooper.

Me epërsinë minimale të mysafirëve përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Pjesa e dytë i takoi vendasve të cilët sulmonin pa ndërprerë, derisa në minutën e 76-të gjetën golin e barazimit 1-1 me Ferran Torres.

Gjithsesi sulmet e vendasve vazhduan edhe më tej, por në minutën e 91-të, mysafirët shënuan edhe njëherë.

Anësori shqiptar, Ezgjan Alioski bëri një asistim të bukur te Stuart Dallas i cili shënoi golin e dytë personal dhe të fitores për Leeds United.

Me këtë fitore të madhe, Leeds United ngritët në pozitën e nëntë në tabelë me 45 pikë të grumbulluara.

Ndërkohë Man City vazhdon të mbetet në pozitën e parë me 74 pikë, 14 më shumë se Manchester United që ka dy ndeshje më pak të zhvilluara.

Ndeshjen e ardhshme Manchester City do ta luaj në udhëtim te Aston Villa, derisa Leeds United do të pres kampionin në fuqi të Anglisë, Liverpoolin. /Telegrafi/

“E kemi fajin edhe ne”, trajneri Lucescu për sharjet e tifozëve dhe vërshëllimin e himnit

Barcelona e gatshme për të nënshkruar me dy yjet e Gjermanisë

Legjenda rumune, Mutu: Lojtarët e Kosovës shumë individualistë

Haaland afër rinovimit të kontratës me Man Cityn, por përfshihet edhe një klauzolë ‘e kapshme’ për Real Madridin

Alarmohet Real Madridi, një tjetër yll i madh lëndohet gjatë ndeshjes me kombëtaren e tij

Kryetari i ‘Dardanëve’ me kritika të mëdha ndaj futbollistëve pas humbjes nga Rumania