90 minuta me shumë emocione dhe dy gola, fituesi i ndeshjes Spanjë-Gjermani do të vendoset në vazhdime

Kombëtarja e Spanjës dhe ajo e Gjermanisë kanë luajtur baras me rezultat 1-1 pas 90 minutave në ndeshjen që po zhvillohet në Stuttgart në kuadër të çerekfinales së Euro 2024.

Rasti i parë në këtë ndeshje i takoi spanjollëve të cilët rrezikuan në minutën e dytë me Pedrin që bëri një goditje të fuqishme e cila u prit nga Manuel Neuer.

Një tjetër mundësi të mirë “Furia e Kuqe” e pati në minutën e 15-të me anë të Lamine Yamal i cili nga goditja e dënimit iu afrua golit.

Gjermania rrezikoi seriozisht përmes Kai Havertz në minutën e 21-të, por gjuajtja e tij u ndal nga portieri Unai Simon.

Po i njëjti lojtar pati një tjetër rast të mirë shënimi edhe në minutën e 35-të pas një pasimi fantastik të Antonio Rudiger, por gjuajtja e tij ishte shumë e butë dhe u ndal me lehtësi nga Simon.

Spanja sërish rrezikoi me anë të Dani Olmos në minutën e 39-të por gjuajtja e tij në cepin e majtë të Neuer u prit nga portieri gjerman.

Përfundon pjesa e parë: Spanja pati rastet, Gjermania posedimin
Lexo po ashtu Përfundon pjesa e parë: Spanja pati rastet, Gjermania posedimin

Pjesa e dytë ishte shumë aktive sa i përket rasteve, por Spanja arriti ta gjejë golin e kualifikimit ndërsa Gjermania përkundër tentimeve të shumta nuk arriti ta gjejë golin.

Ishte Dani Olmo ai i cili realizoi për 1-0 në minutën e 53-të pas asistimit të Lamine Yamal duke bërë që tifozët spanjollë të shpërthejnë në festë.

Brenda dy minutave lojë, Gjermania pati dy raste të mira shënimi me anë të Robert Andrich (69’) dhe Kai Havertz (71’) të cilët dështuan të shënojnë përballë Unai Simon.

Një tjetër rast i artë shënimi për gjermanët ishte edhe ai i minutës së 77-të, kur Niclas Fullkrug goditi shtyllën.

Havertz ishte sërish në qendër të vëmendjes kur në minutën e 81-të shpërdoroi një tjetër mundësi të mirë shënimi.

Teksa dukej që Spanja do të merrte fitoren e cila do i kualifikojë tutje, Gjermania arriti të shënojë në minutën e 89-të përmes Florian Wirtz për të barazuar rezultatin në 1-1.

Tani do të luhen vazhdimet dy herë nga 15 minuta dhe në rast se nuk ka fitues atëherë do të ekzekutohen penalltitë./Telegrafi/

Gjyqtari i Ligës Premier largohet nga Euro 2024 pas peticioni afër gjysmë milioni nënshkrime për ndëshkim dhe ripërsëritje të ndeshjes

Ylli i Barcelonës me 'kërcënime' – kërkon rritje të pagës ose do të largohet falas

UEFA shpjegon vendimin e diskutueshëm që çoi tek krijimi i peticionit që ndeshja e Euro 2024 të riluhet

Joan Laporta u jep fund zërave nëse Barcelona po e transferon Nico Williamsin

Krijohet peticion që ndeshja e Euro 2024 të riluhet, gati gjysmë milioni nënshkrime

Tetë klube të Ligue 1 pranë falimentimit – një nga to luan në Ligën e Kampionëve