LAJMI I FUNDIT:

Disa fakte interesante rreth personazhit të animuar Mickey Mouse – një nga më të njohurit në Disney

Disa fakte interesante rreth personazhit të animuar Mickey Mouse – një nga më të njohurit në Disney

Shikimi i filmave vizatimorë ka një nga kujtimet më të çmuara dhe më të dashura të fëmijërisë dhe personazhet ikonë si Mickey Mouse  e bëjnë atë më të veçantë.

Mickey Mouse është një emër dhe një fytyrë që pothuajse të gjithë e dinë. Dashuria për të dhe për popullaritetin e tij kapërcen brezat dhe kjo nuk është zvogëluar pak. Të rinjtë e shohin atë; prindërit e adhurojnë atë; e gjithë bota e do atë.

Kjo është arsyeja pse duhet ta gëzoni vajzën tuaj me një palë atlete që mbajnë figurën e tij dhe që i gjeni me zbritje nga çmimi 37.95 euro në vetëm 29.95 euro, mjafton të shfrytëzoni kodin PRANVERA23.

Në rast se ai mbush 90 vjeç, në vijim janë gjërat për Mickey Mouse për të cilat me shumë mundësi nuk e keni pasur idenë më të mjegullt:

Mickey fillimisht duhej të quhej Mortimer

Walt Disney synonte ta quante Mortimer, por gruaja e tij e këshilloi që Mickey do të ishte më i përshtatshëm. Mortimer më vonë u bë kundërshtari i Mickey-t në shfaqjet e animuara.

Mickey publikoi një album

Mickey publikoi një album muzikor në 1978 që vazhdoi të fitonte statusin e dyfishtë të platinit. Jo keq për një mi që këndon.

Walt Disney dikur bënte zërin e Mickey-t

Deri në vitin 1946, vetë Walt Disney dha zërin për Mickey. Asnjëherë nuk është konfirmuar pse ai e ndaloi, por disa thonë se kjo ishte për shkak të pirjes së duhanit me zinxhir, ndërsa të tjerë thonë se ishte për shkak se ai kishte shumë në pjatë për shkak të angazhimeve të tjera në studio.

Mickey Mouse është më i njohur se Santa Claus

Fëmijët e njohin shumë më lehtë Mickey Mouse në të gjithë botën sesa Santa Claus.

Mickey ka fituar një çmim Oscar

Po, Mickey fitoi një Oscar për rolin e tij dytësor në filmin Lend A Paw, i cili ishte kryesisht për Plutonin. Ai është nominuar rreth dhjetë herë.

Theodore është emri i dytë i Mickey

Mickey vazhdimisht është prezantuar si Mickey Mouse, por emri i tij i plotë është Mickey Theodore Mouse.

Mickey ishte personazhi i parë i animuar që foli

Mickey thotë fjalët e tij të para, “Hot Dogs”, në episodin The Carnival Kid. Ky episod është i rëndësishëm në historinë e animacionit, sepse ishte hera e parë që një personazh vizatimor foli ndonjëherë.

Në jetën reale, artistët që shprehën Mickey dhe Minnie ishin të martuar

Wayne Allwine, artisti që dublonte për Mickey, ishte i martuar me Russi Taylor, i cili dublonte për Minnie.

Më shumë