Dallas merr fitoren e parë ndaj Minnesotas, triumfon në udhëtim

Dallas Mavericks ka marrë fitoren e parë në finalen e Konferencës së Perëndimit, pasi kanë mposhtur Minnesota Timberwolves me rezultat 108:105.

Minnesota e hapi më mirë ndeshjen, pati një avantazh të vogël, por Dallas nuk u dorëzua dhe e mbajti ndeshjen të barabartë deri në pjesën e parë, e cila u mbyll me rezultatin 62:59 për vendasit.

Dallas vazhdoi të luajë pak më mirë në pjesën e dytë, dhe para çerekut të fundit, Minnesota kishte ende një avantazh, ndonëse me një pikë.

Në çerekun e fundit Mavericks luajtën maksimumin e deritanishëm, kurse Luka Doncic ishte disponuar, i cili shënoi 15 pikë në atë pjesë të ndeshjes.

Në fund, pas shumë dramave dhe përmbysjeve, fitorja shkoi te mysafirët me tre pikë diferencë.

Luka Doncic ishte lojtari më i mirë për Dallasin me 33 pikë, ndërsa me 30 pikë të tjera dha kontribut të madh Kyrie Irving.

Jaden McDaniels ishte më i miri te skuadra vendase me 24 pikë, por basketbollistët e tjerë si Anthony Edwards apo Karl Anthony Towns nuk ishin në natën e tyre më të mirë.

Ndeshja e dytë e serisë së finaleve të Konferencës Perëndimore të NBA, sërish në Minneapolis, do të luhet të shtunën në orët e para të mëngjesit me orën tonë lokale. /Telegrafi/

Trajnerët italianë po dominojnë në Euro 2024 - shkolla e tyre është arsyeja se pse

Ndeshja u ndërprere katër herë për shkak të ndërhyrjes së tifozëve - Ronaldo ia plotësoi dëshirën një tifozi të vogël

Sigurimi i shkakton lëndim yllit të Portugalisë duke ndjekur tifozin që hyri në fushë

Robin Hranac, lojtari më pafat deri tani në Euro 2024

E kryer, Bayern Munich bën goditjen e madhe nga Anglia

Spalletti e zuri duke luajtur 'PlayStation', ylli i Italisë largohet nga formacioni startues për ndeshjen me Kroacinë