Goleadë mes Newcastles dhe Manchester Cityt – por nuk ka fitues

Manchester City ka marrë vetëm një pikë ndaj Newcastle United, pasi ndeshja në kuadër të javës së tretë në Ligën Premeir, përfundoi 3-3.

Pas vetëm pesë minutash lojë, Ilkay Gundogan shënoi golin e parë të takimit përmes një asistimi nga Bernardo Silva.

Por, vendasit u këndellën shpejt dhe i barazuan shifrat në 1-1 me golin e Miguel Almiron (28’), që u asistua prej Alan Saint-Maximin.

Newcastle nuk u ndal me kaq dhe e përmbysi rezultatin me anët të Callum Wilson që shënoi në minutën e 39-të nga një asistim i bukur i Saint-Maximin.

Pjesa e dytë ishte edhe më e zjarrtë, pasi u shënuan edhe tre gola të tjerë.

Nikoqirët thelluan epërsinë në 3-1 falë golit të shënuar në minutën e Kieran Trippier nga gjuajtja e lirë në minutën e 54-të.

Kampioni në fuqi disi u ringjall nga loja e tyre e vdekur, duke shënuar për tre minuta, dy gola, fillimisht me anë të Erling Haaland (61’) dhe më pas në 3-3 përmes Silvas (64’).

Deri në fund, dy skuadrat synuan tre pikë, por që në fund u kënaqën me nga një sosh.

Pas tre javësh, Manchester City ka shtatë pikë, ndërsa Newcastle me dy më pak. /Telegrafi/