Referimi, Statistikat dhe më të mirët e finales

Me një fitore prej 2-0 ndaj Bayern Munichut, Interi u kurorëzua kampion i Evropës, duek kompletuar tripletën. Ndeshje kjo që do të mbahet gjatë në mend, sidomos nga tifozët nerazzurë. Një dygolësh i Militos fundosi Bayernin, që nuk arriti të fusë topin prapa Julio Cesarit, i cili ishte në formë metalike.

T’u hedhim një shikim më të mirëve dhe të dështuarve të finales, statistikave në numra dhe referimit në ndeshjen kryesore të sezonit.

Më të mirët

Diego Milito (Inter)

Sulmuesi argjentinas ishte lideri i sulmit kreativ të Interit gjatë gjithë sezonit, duke heshtur kritikët e tij të cilët thoshin se ai nuk mund të shënojë rregullisht në ndeshjet e mëdha. Ai shfaqi një paraqitje fenomenale, ndërsa me golin e dytë të shënuar, ai do të mbetet i gërryer në mendjet e interistëve me gjenerata e gjenerata që do të vijnë në të ardhmen. ‘Princi’ u bë ‘mbret’ në pjesën e kaltër të Milanos, në një natë ku lotët nuk pushonin…

Wesely Sneijder (Inter)

U rikthye më i fortë se kurrë në ish-terrenin e tij, ndërsa u tregoi madrilenëve se çfarë kanë lënë pas dore këtë sezon. Holandezi është motori që i jep fuqi sulmit zikaltër, ndërsa ia përgatiti golin e parë Militos me një pasim të thjeshtë, por të saktë. Ai është ndër më të merituarit pse Interi është kampion i Evropës.

Arjen Robben (Bayern Munich)

Bavarezët do të ishin eliminuar ‘shekuj’ më parë nga ky sezon i Ligës së Kampionëve po të mos ishin paraqitjet heroike të anësorit holandez. Paraqitjet e tij e inspiruan Bayernin të arrijë në finale, ndërsa holandezi deklasoi Chivun në shumë raste në finalen e madhe dhe po të përfundonte goditja e tij në portën e të pamposhturit Cesar, ndeshja do të merrte kah tjetër.

Walter Samuel (Inter)

‘Muri’ ishte i paluhatshëm këtë sezon dhe mbrojtësi i fortë e i mprehtë, e detyroi Maradonan ta marrë atë në kombëtare. Ai ishte lider i mbrojtjes në finalen e madhe, ndërsa bllokoi një goditje që do të mund të ishte fatale për skuadrën e tij.

Të dështuarit

Ivica Olic (Bayern Munich)

Sulmuesi i palodhshëm kroat shënoi shtatë gola në Ligën e Kampionëve, duke shënuar në ndeshje vendimtare si ndaj Juventusit, Manchester Unitedit dhe Lyonit, por nuk tregoi asgjë në finale. Një tentim në 10 minutat e para ishte gjithçka që tregoi ai, duke dështuar ta mposhtë Julio Cesarin, ndërsa u përplas me disfatën.

Chrisitan Chivu (Inter)

U duk se skena e Bernabeut ishte shumë e madhe për mbrojtësin rumun. Shumanshmëria e tij është tej mase e dobishme për skuadrën e tij, por ishte jashtë konceptit në finale. Ai pati të gjitha llojet e problemeve në atë se si ta ndal Robbenin në krah, ndërsa u zëvendësua në pjesën e dytë.

Daniel Van Buyten (Bayern Munich)

Kolosi i mbrojtjes bavareze u la përtokë nga Diego Milito, inteligjenca e të cilit e dërgoi gjigantin belg në publik. Van Buyten nuk ishte në gjendje të ndal Militon në atë situatën një me një, që e vendosi fituesin e natës finale të Ligës së Kampionëve.

Statistika në numra

21 – Numri i goditjeve që Bayerni i bëri në drejtim të portës së Interit

11 – Numri i goditjeve të Interit në drejtim të portës bavareze

55% – Përqindja e kompletimit të pasimeve të Arjen Robbenit

11.5 – Numri i kilometrave të vrapuar nga Bastian Shweinsteiger, më shumë në këtë finale

2/2 – Përqindja e golave/goditjeve të fituesit të takimit, Diego Milito

3 – Numri i kartonëve të verdhë të dhënë nga Howard Webb, në një ndeshje me 19 ndërhyrje të palejuara.

8 – Numri i goditjeve të bllokuara të Bayernit nga një futbollist i Interit

15 – Numri i topave të vjedhur nga Martin Demichelis

5 – Numri i trofeve të fituar të Jose Mourinhos gjatë dy viteve të fundit në krye të Interit.

Referimi – Situatat kontestuese të finales

Vendimi 1: Wesley Sneijder në Bastian Shweinsteigerin

Pas 14 minutave të futbollit të pastër dhe një dominimi modest të Bayernit, mesfushori i Interit, Wesley Sneijder ishte i ashpër ndaj kundërshtarit të tij, duke rezultuar në vetëm një goditje të lirë. Bavarezët kërkuan më shumë.

Mendimi ynë: Howard Webb, nuk deshi të jepte një karton të verdhë të hershëm në këtë sfidë, ndërsa këtu do të duhej të ishte karton i verdhë.

Vendimi 2: Loja e mundshme me dorë nga Maicon

Disa minuta më vonë, pas rastit Sneijder, Arjen Robben ekzekutoi një rivënie nga këndi e cila shkoi në drejtim të Daniel Van Buytenit. Megjithatë, Van Buyten, nuk ka llogaritur në duelin ajror me Maiconin, që u shfaq me krahun e tij për të ndaluar një gol nga pala kundërshtare.

Mendimi ynë: Kjo ishte penalti. Ishte një rast i pastër i ‘hendbollit’ në futboll, ndërsa kjo paraqitet në raste kur mbrojtësit kanë dy zgjidhje: Ose të pranojnë gol, ose ta largojnë rrezikun me dorë, ndërsa kjo u shfaq dhe në këtë rast. Në këtë situatë, Howard Webb nuk kishte pozitë të mirë, ndërsa ky rast i kaloi pa e parë si duhet. /Telegrafi/