Askush nuk e ka bërë asnjëherë atë që bëri gjiganti kubanez në Lojërat Olimpike

Mijani Lopez Nunez, mundësi 41-vjeçar kubanez, arriti një rezultat të pabesueshëm dhe historik në Lojërat Olimpike të Parisit, duke fituar medaljen e pestë të artë në lojërat e pesta radhazi.

Në ndeshjen finale në stilin greko-romak deri në 130 kilogramë, Lopez Nunez mposhti kilianin Yasmani Acosta Fernandez me rezultat 6-0 dhe fitoi një medalje të re të artë në një karrierë të madhe.

Ai fitoi medaljen e parë të artë në Lojërat e Pekinit kur konkurroi deri në 120 kilogramë dhe e përsëriti të gjitha katër vjet më vonë kur Londra organizoiLojërat Olimpike.

Më pas në tri rastet e radhës garoi në kategorinë e riformuar deri në 130 kilogramë dhe zakonet e fitimit të medaljeve të arta mbetën të njëjta. Më e mira ishte në Rio de Zhaneiro, Tokio dhe tani në Paris.

Me këtë, Lopez Nunez u bë atleti i parë në histori që fitoi pesë medalje të arta në të njëjtën disiplinë. Deri më tani, atleti amerikan Carl Lewis në kërcim së gjati, notari amerikan Michael Phelps në 200 metra stil të përzier, notarja amerikane Katie Ledecky në 800 metra stil i lirë, danezi Paul Elvstrom në vela, amerikani Alfred Oerter në diskut dhe japonezi Kaoir Icho ka fituar katër medalje të arta në të njëjtën disiplinë.

Përveç numrit të medaljeve të arta nga Lojërat Olimpike, Lopez Nunez ka edhe pesë medalje të arta dhe tri të argjendta nga kampionati botëror.

Iraniani Amin Mirzazadeh dhe Kinezja Linzhe Meng fituan medalje bronzi në këtë kategori në Paris.

Në kategorinë deri në 60 kilogramë në stilin greko-romak, medaljen e artë e fitoi japonezi Kenichiro Fumita, i cili ishte i dyti në Lojërat e fundit në qytetin e tij, Tokio.

Këtë herë medalja e argjendtë i takoi Liguo Cao, ndërsa e bronzta mori Kirgize Zholaman Sharshenbekov dhe Ri Se-ung nga Koreja e Veriut. /Telegrafi/