Mësohet arsyeja pse Interi shpreson se do t’i hiqet kartoni i Lukakut ndaj Juventusit

Interi shpreson që kartoni i dytë i verdhë i treguar për Romelu Lukaku pas barazimit të tij të vonshëm në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Italisë kundër Juventusit do të anulohet pasi ata besojnë se festa e tij u keqkuptua për një provokim të tifozëve të Juventusit.

Pasi shënoi penalltinë e tij në minutën e 95-të të martën mbrëma, Lukaku u pa duke ngritur gishtin te buzët e tij, gjë që u pa si një gjest duke u përpjekur për të mbyllur gojën e tifozëve të Bianconerëve.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Lukaku feston në një mënyrë të tillë. Në fakt, ai kishte bërë të njëjtin gjest pasi shënoi golin e tij të parë kundër Suedisë për Belgjikën gjatë pushimeve të fundit ndërkombëtare.

Lexo po ashtu Çfarë ndodhi në fundin e zjarrtë në derbin Juventus-Inter: Goli dhe kartoni i kuq i Lukakut dhe mbyllja e ndeshjes me zënka dhe kartonë të kuq të tjerë

Mbrëmë (e martë), gjyqtari Davide Massa e konsideroi festën si një provokim të tifozëve të Juventusit dhe më pas vendosi t’i tregonte Lukakut kartonin e dytë të verdhë, rrjedhimisht të kuqin.

Gjatë konferencës së tij për shtyp pas ndeshjes, Simone Inzaghi pohoi se shpreson që i verdhi i dytë i Lukakut do të fshihet për shkak të një keqkuptimi të dukshëm nga gjyqtari për festimin.

Inzaghi vuri në dukje një incident të ngjashëm në tetor 2022, ku ish-sulmuesi i Ligës Premier, Ademola Lookman paralajmëroi për festën e tij të keqkuptuar gjatë ndeshjes 2-2 midis Atalantas dhe Udineses.

Megjithatë, kartoni i verdhë i Lookman me atë rast nuk iu anulua, prandaj ka gjasa që Interi të duhet të bëjë pa Lukakun për ndeshjen e dytë gjysmëfinalen në Giuseppe Meazza, në fund të prillit. /Telegrafi/