Robin Hranac, lojtari më pafat deri tani në Euro 2024

Nuk janë ditë të lehta për Robin Hranac dhe as për Republikën Çeke. Pas ndeshjes parë në të cilën Portugalia u rikthye në minutën e 92-të, sot humbi sërish dy pikë ndaj Gjeorgjisë, ndaj do të luajë për një vend në 1/16 në përballjen e fundit kundër Turqisë pas një faze të vështirë në grupe.

Në debutimin e tij kundër portugezëve, qendërmbrojtësi i Viktoria Plzen,  preku topin fatkeq të ndeshjes, duke shënuar në portën e tij për të barazuar rezultatin. Kjo shënoi fillimin e rikthimit të portugezëve.

Sot ndaj Gjeorgjisë, mbrojtësi ka qenë sërish në qendër të vëmendjes. Pas një pjese të parë në të cilën çekët kishin kontrollin e ndeshjes, pak para pjesës së parë, një prekje me dorë brenda zonës bëri që të shkaktonte penallti dhe u shënua sërish një gol kundër ekipit të tyre.

Edhe pse më vonë Patrick Schick arriti të shënonte në 1-1, barazimi i lë ata në një situatë shumë të komplikuar.

Një debutim i hidhur

Hranac, i cili deri vitin e kaluar luante me Kombëtaren U-21 , nuk luajti asnjë minutë me Çekinë në fazën kualifikuese, kështu që ky Euro 2024 është gara e tij e parë e madh me kombëtaren.  Edhe pse deri më tani debutimi i tyre nuk ka qenë ai që kanë ëndërruar, çekët ende varen nga vetja për të kaluar fazën e grupeve.

Për sa i përket klubeve, Robin ka pasur një fillim karrierë të fokusuar në dy destinacione: Victoria Plzen dhe Pardubice.

Edhe pse mbrojtësi ka qenë gjithmonë i Viktorias, ai ka qenë i huazuar dy herë te Pardubice, duke i ndarë katër sezonet e tij në ligën çeke mes këtyre dy klubeve.

Në futboll tashmë dimë disa histori rikthimi dhe Hranac do të ketë mundësinë që në ndeshjen e fundit të korrigjojë dy gabimet që kanë shënuar rrugëtimin e tij në Euro 2024 deri tani. /Telegrafi/