Liverpooli fiton me penallti ndaj Derby County dhe kalon në raundin tjetër të EFL Cup

Liverpooli ka barazuar me rezultat 0-0 ndaj Derby County në kuadër të 1/16-tës në EFL Cup apo Carabao Cup, por kanë kaluar në 1/8-tën pas fitores në penallti (3-2).

Jurgen Klopp kishte vendosur një formacion me lojtarë të rinj, duke pushuar shumicën nga yjet, por në fund arritën të kalojnë në raundin tjetër.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë të Reds, por pa arritur të gjejnë rrugën e rrjetës.

Në pjesën e dytë, Klopp vendosi t’i inkuadroj disa nga lojtarët titullarë, duke rrezikuar shumë herë portën.

Megjithatë, edhe në këtë pjesë, portat mbeten të paprekura dhe ndeshja pas 90 minutave u mbyll baras 0-0.

Pas këtij barazimi, siç e do tradita, ndeshjet e Carabao Cup shkojnë direkt në penallti.

Në penallti, më të saktë ishin lojtarët e Reds, të cilët fituan në fund me rezultat 3-2.

Golat për Liverpoolin u shënuan nga Oxlade-Chamberlain, Darwin Nunez dhe Harvey Elliot. /Telegrafi/