Liverpool humbi ndaj Preston në ndeshjen e parë të Arne Slot – Salah dhe disa yje të tjerë luajtën në miqësoren me dyer të mbyllura

Liverpooli është mposhtur nga Preston North End në një miqësore me dyer të mbyllura, me Mo Salah dhe Harvey Elliott që luajtën disa minuta.

Skuadra e Arne Slot pësoi humbje me rezultat të ngushtë 1-0 ndaj vizitorëve në qendrën stërvitore AXA.

Goli vendimtar e shënoi ish-anësori i Manchester United, Robbie Brady, i cili shfrytëzoi një pasim të dobët të Liverpoolit në gjysmën e vet dhe shënoi nga 40 metra kundër portierit 22-vjeçar Vitezslav Jaros.

Rezultati nuk do të thotë asgjë, por kjo ishte ndeshja e parë e Slotit për të parë skuadrën e tij aktuale.

Në përgjithësi, 25 lojtarë u përfshinë për Liverpoolin në ndeshje, me emra si Mohamed Salah, Dominik Szoboszlai, Harvey Elliott, Curtis Jones, Jarell Quansah, Kostas Tsimikas dhe Conor Bradley që luajtën nga minuta e parë. Wataru Endo zëvendësoi Szoboszlai pas 33 minutash, ndërsa ishte kryesisht një ekip shumë i ri Reds në pjesën e dytë kur Preston shënoi golin e tyre.

Liverpool ka ende pa shumë lojtarë të ekipit të parë në pushim për shkak të detyrave me kombëtare në Evropë dhe Amerikën e Jugut në javët e fundit.

Trent Alexander-Arnold, Alexis Mac Allister, Virgil van Dijk, Alisson, Cody Gakpo, Ryan Gravenberch, Darwin Nunez, Andrew Robertson, Diogo Jota, Ibrahima Konate dhe Luis Diaz do të kthehen të gjithë së shpejti.

Miqësorja e parë para-sezonale e Liverpoolit është ende një javë larg, kur do të përballen me Real Betis në Pittsburgh më 26 korrik.

Pasojnë ndeshje të tjera kundër Arsenalit dhe Manchester United, përpara një miqësore të 11 gushtit në Anfield kundër Sevillas. /Telegrafi/