Deschamps heq dorë nga ylli i Francës për ndeshjen me Spanjën – e zhvendosë në bankinë

Franca do të heqë dorë nga një nga lojtarët e saj më të mirë për ndeshjen e saj gjysmëfinale të Euro 2024 me Spanjën.

Kanë mbetur vetëm tri ndeshje në Euro 2024, por tifozët do të shpresojnë të shikojnë futboll të bukur në gjysmëfinale.

Të martën Spanja dhe Franca do të përballen ballë për ballë në Mynih në një ndeshje të denjë për një finale.

Spanja rezervoi vendin e saj me një fitore dramatike 2-1 kundër Gjermanisë, përpara se Franca të mposhtte Portugalinë me penallti.

Spanja ka qenë një nga skuadrat më të mira në turne, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Francën.

Skuadra e Didier Deschamps është dukur një hije e skuadrës që fitoi Kupën e Botës 2018 dhe arriti në finalen e Kupës së Botës 2022.

Çuditërisht, asnjë lojtar i vetëm francez nuk ka shënuar nga loja e hapur në Euro 2024. Franca ka shënuar vetëm tri gola në pesë ndeshje.

I pari ishte autogol i shënuar nga Austria, i dyti ishte një penallti e Kylian Mbappes kundër Polonisë dhe i pari ishte një autogol i shënuar nga belgu Jan Vertonghen në raundin e 16-të.

Përpara ndeshjes çerekfinale me Portugalinë, pati zëra se Deschamps do të largonte yllin e Atletico Madrid, Antoine Griezmann.

Sipas L’Equipe, Deschamps po konsideron të heqë dorë nga Griezmann si pjesë e një plani për ta bërë Francën më solide në mbrojtje përballë sulmit të Spanjës.

Griezmann njeh shumë nga lojtarët e Spanjës për shkak se luan në La Liga, por mund t’i duhet të kënaqet të shikojë të paktën pjesën e parë të ndeshjes nga bankina. /Telegrafi/