Barcelona nderon Piquen me një fitore ndaj Almerias

Barcelona ka fituar me rezultat 2-0 në shtëpi ndaj Almerias në ndeshjen e vlefshme për javën e 15-të në La Liga, ndeshja e cila ishte e fundit për Gerard Piquen në Camp Nou.

Ekipi i Xavit ka marrë edhe fitoren e katërt radhazi në kampionat, duke treguar formë të lartë në La Liga.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, të cilët patën shumë raste dhe rrezikuan vazhdimisht në kërkim të golit.

Megjithatë, Barça humbi rastin më të mirë të mundshëm, pasi në minutën e shtatë, Robert Lewandowski humbi penalltinë dhe pjesa e parë u mbyll pa gola.

Në pjesën e dytë, vendasit shtuan presionin duke rritur rastet për gol dhe shënuan dy sosh për të siguruar fitoren.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas vetëm tre minutave në këtë pjesë, me Ousmane Dembele, i cili shënoi një gol të bukur për 1-0.

Barcelona vazhdoi lojën e mirë dhe gjeti edhe golin e dytë me anë të Frenkie de Jong (62’) që shënoi për 2-0 dhe vulosi fitoren.

Pas kësaj fitore, Barcelona e merr përkohësisht pozitën e parë në tabelë me 34 pikë, por me një ndeshje më shumë se Real Madridi, teksa Almeria zë vendin e 15-të me 13 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, katalunasit udhëtojnë te Osasuna, ndërsa Almeria e pret Getafen. /Telegrafi/