Site icon Telegrafi

Arsenali tregon forcën përballë Milanit, Topçinjtë një hap drejt çerekfinales në Ligën e Evropës

MILAN, ITALY - MARCH 08: Henrikh Mkhitaryan of Arsenal celebrates with his team-mates after scoring the opening goal during UEFA Europa League Round of 16 match between AC Milan and Arsenal at the San Siro on March 8, 2018 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Arsenali ka arritur ta fitojë ndeshjen e parë ndaj Milanit duke mposhtur Rossonerët në San Siro 2-0.

Para fillimit të ndeshjes dy skuadrat mbajtën një minutë heshtje për vdekjen e ish-mbrojtësit italian Davide Astori.

Ndeshja nisi furishëm me Milanin që në start kërkoi golin e epërsisë.

Rossonerët rrezikuan tri herë brenda tre minutave të para me Calhanoglun, Cutronen e Suson por pa sukses.

Dy skuadrat mbajtën një minutë heshtje për Davide Astorin. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Të rrezikshëm u treguan edhe mysafirët me Ramseyn e Mkhitaryanin që goditën por që nuk u mposht Donnaruma.

Ky i fundit u detyrua ta nxjerrë topin nga rrjeta në minutën e 16’ për herë të parë në këtë sfidë.

Mesut Ozil shërbeu bukur mesfushorin armen Mkhitaryan i cili me një goditje të fuqishme shënoi për 0-1.

Milani vazhdoi të atakonte portën e mysafirëve për të kërkuar golin e barazimit por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Festa e lojtarëve të Arsenalit. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Ata të cilët shënuan përsëri ishin mysafirët në minutën e fundit të pjesës së parë.

Mesut Ozil përsëri asistoi por kësaj radhe për Aaron Ramseyn i cili pasi kaloi edhe portierin vendas shënoi për 0-2.

Me epërsinë e dy golave për Arsenalin përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Trajneri i vendasve, Genaro Gatusso bëri zëvendësime në pjesën e dytë duke futur dy sulmues, Kalinic dhe Andre Silva në vend të Cutrones dhe Calhanoglus.

Por duket se Milanit nuk i mjaftuan as dyshja e sulmit të inkuadruar në pjesën e dytë për të ndryshuar gjërat në fushë.

(Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Deri në fund të dyja skuadrat kishin disa gjysmë raste shënimi por që rezultati mbeti ai i pjesës së parë 0-2.

Kësisoj Arsenali ka bërë një hap të madh drejt kalimit në çerekfinale të Ligës së Evropës pas kësaj fitore në udhëtim.

Ndeshja e ardhshme pritet të zhvillohet në ‘Emirates Stadium’ në Londër një javë më vonë me fillim nga ora 21:00. /Telegrafi/