Xhudistja Barbara Matic ia siguroi medaljen e parë të artë Kroacisë në Paris 2024

Xhudistja Barbara Matic fitoi medaljen e artë olimpike në kategorinë deri në 70 kilogramë, që është medalja e artë e parë e Kroacisë në këto Lojëra Olimpike.

Në një luftë të madhe Matic mposhti gjermanen Miriam Butkereit dhe i solli Kroacisë medaljen e dytë në Paris 2024, pasi medaljen e bronztë e fitoi Miran Maricic në finalen e 10 metrave të pushkës me ajër.

Për xhudisten nga Spliti, e cila ishte mbajtësja e parë e turneut, kjo është medalja e parë olimpike në tentativën e saj të tretë dhe e shtoi atë në listën e saj mbresëlënëse të medaljeve të fituara në garat e mëdha.

“Medalja e parë historike për xhudon kroate dhe medalja e parë e artë në Paris për sportistët tanë. Jam shumë krenare, ende nuk jam në dijeni për gjithçka. Më vjen mirë që familja dhe miqtë e mi ishin me mua”, deklaroi ajo pas suksesit.

Matic është dy herë kampione e botës dhe sivjet ka fituar edhe Kampionatin Evropian, ndërsa ka edhe tre tituj në turnetë e Grand Slamit, pesë të arta në Grand Prix dhe përveç të gjithave ka qenë edhe dy herë kampione për juniorë. /Telegrafi/