Vedat Muriqi, lojtar i ndeshjes ndaj Real Madridi – nga goli i bukur me kokë te kartoni i kuq i Ferland Mendy, statistika fantastike të ‘Piratit’

Sulmuesi ynë, Vedat Muriqi, ka arritur të shënojë gol kundër Real Madridit në ndeshjen hapëse të La Ligas, e cila u mbyll me rezultat 1-1.

Muriqi ka treguar që në start që do të jetë protagonist absolut në La Liga këtë sezon me paraqitjen ndaj Real Madridit.

Por në minutën e 53-të, Daniel Rodriguez harkoi në zonë, ku gjeti Vedat Muriqin i cili me një goditje me kokë shënoi në portën e Thibaut Courtois për 1-1.

Sulmuesi në minutat e fundit nxori me karton të kuq mbrojtësin e Real Madridit Ferlan Mendyn, i cili ndërhyri në këmbën e Muriqit, pasi ky i fundit po mbronte topin.

Muriqi luajti 90 minuta, ndërsa kishte tre goditje brenda kuadratit ndaj Real Madridit, duke i nxjerrë punë Thibaut Courtoisit.

Ai fitoi tetë duele nga 17 sa kishte, ndëras e ndihmoi mbrojtjen edhe me tri spastrime.

Sulmuesi po ashtu kishte edhe një pasim kyç gjatë ndeshjes, ndërsa nga SofaScore u vlerësua me notën 7.3.