Situatë absurde në futbollin malazez, Deçiqit i pranohet një gol pa e prekur topin fare vijën e portës

Pas pushimit të kampionateve për shkak të ndeshjeve të Kombëtareve, ligat nëpër botë janë rikthyer dhe situata që do të bëjë xhiron e planetit ka ndodhur jo më pak në Mal të Zi.

Kampioni vendas Deçiq nga Tuzi barazoi 1:1 ndaj Jedinstvo në Bijelo Polje. Por situata që patjetër do të bëjë xhiron e botës është “goli fantazmë” për kampionin aktual.

Deçiç kaloi në epërsi në minutën e 40-të për habinë e përgjithshme të të gjithëve që ndoqën ndeshjen në Bijelo Polje.

Në fakt, të gjithë në fushë ishin të shokuar, madje edhe futbollistët mysafirë nuk kërkonin gol pasi nuk kishte.

Braziliani Chagas Caique ka goditur me kokë pas një krosimi, ndërsa në vijë ka ndërhyrë portieri vendas Goran Akoviq, pra ka qenë edhe para saj.

Mirëpo, gjyqtari i ndeshjes, Millosh Savoviq, ishte ai që për habinë e të gjithëve pa golin. Topi nuk preku as vijën, por ishte gjatë gjithë kohës brenda fushës.

Mysafirët nuk morën tre pikë në fund, pasi vendasit barazuan në fillim të pjesës së dytë. /Telegrafi/