Roma fiton fare në fund ndaj Cremoneses për të kaluar në çerekfinale të Kupës së Italisë

Një fitore e madhe për Romën në Kupën e Italisë, pasi ata kaluan në çerekfinale duke mposhtur Cremonese me rezultatin 2-1.

Ndeshja ishte e emocionuar dhe e pasur me ngjarje, duke sjellë një përqendrim të veçantë në pjesën e dytë.

Mysafirët filluan mirë me një gol të shënuar nga Frank Tsadjout në minutën e 37-te, duke përdorur një asist të shkëlqyeshëm nga Paolo Ghiglione. Kjo bëri që Cremonese të merrte avantazhin dhe të shfaq një lojë të fortë.

Megjithatë, Roma nuk u dorëzua dhe përfundoi pjesën e parë në një ritëm të fortë. Pjesa e dytë e ndeshjes u dominua plotësisht nga vendasit, që arritën të shënoni dy gola vendimtarë.

Romelu Lukaku shënonte rikthimin në minutën e 77-të, duke e barazuar rezultatin me një goditje të fuqishme, e asistuar nga Sardar Azmoun.

Në vazhdim, Paulo Dybala siguroi avantazhin për Romën duke shënuar nga penalltia dhe duke çuar skuadrën e tij drejt fitores.

Me këtë rezultat emocionues, Roma ka siguruar kalimin në çerekfinale të Kupës së Italisë. Kjo fitore sjell një motiv të veçantë për lojtarët dhe Jose Mourinhon që të synojnë fitimin e garës. /Telegrafi/