Site icon Telegrafi

Rijeka fiton përballë Milanit, ‘Rossonerët’ kalojnë tutje si lider të grupit (Video)

MILAN, ITALY - SEPTEMBER 28: Josip Elez of HNK Rijeka celebrates his goal with his team-mates during the UEFA Europa League group D match between AC Milan and HNK Rijeka at Stadio Giuseppe Meazza on September 28, 2017 in Milan, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)

Milan nuk ka arritur të dalë me rezultat pozitiv nga udhëtimi në Kroaci pasi ka pësuar humbje 2-0 te Rijeka.

Trajneri i Milanit, Genaro Gattuso kishte vendosur që në këtë takim t’i jepte hapësirë disa lojtarëve të rinj.

Milan e kishte siguruar më parë kualifikimin në raundin tjetër si lider i grupit dhe nuk e kishte ndeshjen me shumë rëndësi.

Gjithsesi vendasit e Rijkas e nisën mirë ndeshjen kur kaluan në epërsi vetëm pas shtatë minutash lojë.

Ishte sulmuesi i vendasve, Jakov Puljic që kaloi vendasit në epërsi me një gol të bukur nga gjuajtja e lirë për 1-0.

Milani tentoi të kthehej në lojë ku kishte disa raste të mira shënimi.

(Foto /Getty Images)

‘Rossonerët’ rrezikuan me sulmuesin e ri Patrick Cutrone dhe mesfushorin Lucas Biglia por pa sukses.

Me epërsinë minimale të vendasve 1-0 përfunduan 45 minutat e para të ndeshjes.

Pjesa e dytë nisi përsëri mirë për vendasit të cilët shënuan edhe një gol tjetër në portën e Storarit.

Ishte sulmuesi kroat me pasaportë zvicerane, Mario Gavranovic ku shënoi dy minuta pas fillimit të pjesës së dytë për 2-0.

Mesfushori argjentinas, Lucas Biglia pati një rast të mirë për Milanin në minutën e 77-të por pa sukses.

Kësisoj deri në fund rezultati mbeti i pandryshuar dhe Rijeka triumfoi me rezultat të bardhë 2-0.

Kësisoj Milani e mbyllë këtë kampanjë në grupet e Ligës së Evropës si lider i Grupit D me 11 pikë të grumbulluara.

Shorti për fazën tjetër në grupet e Ligës së Evropës do të hidhet të hënën me fillim nga ora 13:00. /Telegrafi/