Portugalia eliminon Kroacinë favorite (Video)

Portugalia ka shënuar fitore (1-0) në vazhdime me një gol të Ricardo Quaresmas.

Kroacia dhe Portugalia kanë zhvilluar një prej ndeshjeve më taktike të këtij kampionati.

Fakti që asnjëra skuadër nuk ka goditur në portë dhe u kanë dhënë rëndësi detajeve, tregon për llojin e ndeshjes së zhvilluar.

Portugezët arritën që ta neutralizonin mesfushën kroate, duke mos u lënë hapësira.

Rastin e parë në ndeshje e kishte Pepe që në minutën e 25 i vetëm nuk arrin ta dërgoj topin në rrjetë pas gjuajtjes me kokë.

Kroatët u kundërpërgjigjën me Perisic i cili gjuajti, por edhe ai jashtë portës.

Me këto dy raste u mbyll pjesa e parë, ndërsa edhe e dyta ishte kopje e të parës.

Kroatët rrezikojnë bukur me Brozovic, por gjuajtja e tij dinake përfundon mbi portë.

Në minutën e 62-të, kroatët kishin rastin më të mirë. Demagoj Vida i vetëm gjuan me kokë mbi portë.

Në vazhdimin e parë nuk kishte raste, ndërsa në pjesën e dytë të vazhdimeve skuadrat u hapë.

Kroacia kishte rast të bukur në minutën e 115, ku me Perisic qëlloi shtyllë.

Portugalia niset në kundërsulm, ku Ronaldo gjuan dhe topin e kthyer nga Subasic e dërgon në rrjetë Quaresma.

Kroatët në 5 minutat e fundit iu sulën portës portugeze, por nuk arritën të shënonin.