Mbretërit fitojnë derbin

Takimi i zhvilluar të shtunën mbrëma në Vicente Calderon, ndërmjet Atletico Madridit dhe Real Madridit, u ka takuar lojtarëve me fanellat e bardha, të cilët fituan me rezultat prej 3-2.

Reali ishte skuadër shumë më e mirë në fushë sesa kundërshtarit tij, duke arritur të krijojë epërsi të trefishtë.

Serinë e golave e filloi superylli brazilian Ricardo Kaka, i cili me një supergol kaloi mysafirët në epërsi që në fillim të ndeshjes (5’).

Braziliani tjetër, Marcelo dyfishoi rezultatin duke shënuar në portën e Sergio Asenjos nga një pozitë ‘e pamundur’ (25’), dhe me epërsinë e dyfishtë të Mbretërve përfundoi pjesa e parë.

Edhe në pjesën e dytë, ishin sërish Los Blancos që shënuan, kur një gabim të mbrojtjes vendase e shfrytëzoi Gonzalo Higuain për të trefishuar epërsinë (64’).

Përjashtimi i Sergio Ramos me karton të kuq (66’), ndryshoi tërësisht rrjedhën e takimit.

Atletico u bë skuadër shumë e rrezikshme duke arritur të shënojë dy gola të shpejtë, me anë të Diego Forlan (79’) dhe Sergio Aguero (81’).

Mirëpo edhe pse deri në fund vendasit kërkuan golin e barazimit, ata nuk ia arritën qëllimit të tyre, përballë Realit që mbrohej me të gjithë lojtarët.

Pas kësaj fitoreje, Real Madridi mban hapin me një pikë më pak se lideri i tabelës, Barcelona. Ndërkohë, përkundër emrave që ka në skuadër, ky ishte një dështim i radhës për Atletico Madridin. /Telegrafi/