Liverpooli kthehet te fitoret, triumfon në Londër përballë Tottenhamit

Liverpooli ka arritur ta fitojë derbin e xhiros së 20-të në elitën e futbollit anglez, Ligën Premier.

Kampioni në fuqi i Anglisë ka triumfuar në udhëtim në Londër me rezultat 1-3.

Vendasit e nisën më mirë ndeshjen, por goli i Heung-Min Son në minutën e tretë u anulua për shkak të pozitës jashtë loje.

Megjithatë kur skuadrat po bëheshin gati të shkonin në pushim, Roberto Firmino shënoi nga afërsia për ta kaluar Liverpoolin në epërsi 0-1.

Me epërsinë minimale të mysafirëve përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Liverpooli e nisi për mrekulli pjesën e dytë, kur Trent Alexander-Arnold realizoi në minutën e 47-të për 0-2.

Vetëm dy minuta më vonë vendasit ngushtuan epërsinë me anë të golit të shënuar nga danezi Hojbjerg.

Gjithsesi ekipi i udhëhequr nga Jurgen Klopp në minutën e 65-të shënoi edhe golin e tretë.

Mbrojtësi i djathtë Alexander-Arnold asistoi për Sadio Manen i cili shënoi për rezultatin përfundimtar 1-3.

Kësisoj Liverpooli kthehet te fitoret në Ligën Premier pas pesë ndeshjeve, ku pësoi dy humbje e barazoi në tri ndeshje të tjera.

The Reds me këto tri pikë ngjiten në pozitën e katërt në tabelë me 37 pikë, pesë më pak se lideri Manchester City.

Në anën tjetër Spurs mbesin në vendin e gjashtë në tabelë me 33 pikë. /Telegrafi/