Konsiderohet si ‘kasap’, por Pepe shënoi mbrëmë dhe u bë rekordmeni i Ligës së Kampionëve

Edhe pse shumë e konsiderojnë atë një “kasap” dhe një futbollist tepër të ashpër, mbrojtësi portugez Pepe ka vendosur mbrëmë (e mërkurë) një rekord në Ligën e Kampionëve “në skajin tjetër të fushës”.

Gjegjësisht, në fitoren e mbrëmshme të Portos ndaj Antëerp me rezultat 2-0, Pepe u bë golashënuesi më i vjetër në historinë e Ligës së Kampionëve.

Në minutën e parë të minutave shtesë, Francisco Conceicao hodhi topin në zonën e rreptësisë nga ana e djathtë dhe Pepe shënoi me kokë për rezultatin përfundimtar 2-0.

Në këtë mënyrë, me 40 vjeç e 254 ditë, portugezi u bë futbollisti më i vjetër që ka shënuar gol në një ndeshje të Ligës së Kampionëve.

Rekordi i mëparshëm ishte italiani legjendar Francesco Totti, i cili shënoi në vitin 2014 në moshën 38 vjeç e 59 ditë.

Vlen të theksohet se ky ishte një rekord i radhës për Pepen, i cili para disa javësh theu edhe rekordin e legjendarit Alessandro Costacurta, si lojtari më i vjetër që luajti në Ligën e Kampionëve.

Ai e bëri këtë në moshën 40 vjeç e 242 ditë në fitoren ndaj Antëerp me rezultat 4-1, ndërsa ish-mbrojtësi i Milanit paraqitjen e fundit në Ligën e Kampionëve e bëri në moshën 40 vjeç e 208 ditë. /Telegrafi/