Site icon Telegrafi

Juventusi mposht Napolin, me një këmbë në finale (Video)

Juventusi ka arritur të rikthej rezultatin kundër Napolit për ta mposhtur në fund 3-1.

Ndeshja e ishte e fortë dhe e baraspeshuar në pjesën e parë.

Napoli kaloi fillimisht në epërsi me golin e Jose Callejon që shënoi në minutën e 35-të.

Juventusi tentoi ta barazoj rezultatin në fundin e pjesës së parë, por Lichtsteiner nuk qëlloi portën nga afërsia.

Pjesa e dytë nisi shumë mirë për Zonjën e Vjetër.

Dybala mori një top në zonë, por u pengua nga mbrojtësit e Napolit, ku fitoi penallti. Nga pika e bardhë ishte pikërisht Dybala që shënoi për 1-1.

Sulmet e Juventusit nuk u ndalën. Pas një asistimi të bukur të Chiellinit me kokë, Higuain qëlloi në portën e Reinas për 2-1.  E gjithë kjo ndodhi në minutën e 64-të.

Napolitanët u hodhën në sulm për të barazuar, por në një kundërsulm të shpejtë të Juventusit u zunë të zbuluar prapa.

Cuadrado mori një top nga Dybala, por u ndal nga Reina, ndërsa gjyqtari tregtoi në pikën e bardhë. Napolitanët protestuan shumë, por që vendimi i gjyqtarit nuk ndryshoi.

Përsëri Dybala mori për sipër të gjuajë nga pika e bardhë duke e kthyer në gol për 3-1.

Juventusi do të udhëtojë në Napoli pas një muaji për ndeshjen kthyese me një kapital të madh. /Telegrafi/