Site icon Telegrafi

Derbi i takon Llapit, vazhdon si lider i vetëm në Superligë

Derbi i javës së tetë në elitën e futbollit kosovar mes Llapit dhe Prishtinës i ka takuar vendasve që triumfuan 3-0.

Llapi e nisi mjaftë mirë ndeshjen duke shënuar edhe një gol vetëm pas kishin kaluar tetë minuta lojë.

Ishte ish-sulmuesi i Prishtinës, Gentrit Begolli që shënoi gol pas një aksioni të bukur.

Llapjanët vazhduan sulmet e tyre të njëpasnjëshme drejt portës së Visar Bekajt.

Në minutën e 24-të, kapiteni i vendasve Hamdi Namani u fut bukur në zonë dhe me një goditje të fuqishme ngriti epërsinë në 2-0.

Deri në fund të pjesës së parë dyja skuadrat tentuan shënimin e golave por nuk ia arritën.

Pjesa e dytë nisi me Prishtinën që kërkonte të rikthehej në lojë.

Fillimisht rrezikoi malazezi Bozhoviq, por pa sukses.

Ndërkohë afrikani Makenda ishte i pafat kur qëlloi shtyllën në minutën e 60-të.

Golin e tretë dhe të fundit në këtë sfidë për Llapin e shënoi sulmuesi Florim Bërbatovci.

Pas kësaj fitore Llapi vazhdon të mbetet lider në Superligën e Kosovës me 17 pikë të tubuara, ndërkohë Prishtina zë pozitën e tretë me 12 pikë.

Ndeshjen e radhës skuadra e Tahir Batatinës e luan në udhëtim Drita, ndërsa Prishtina pret Vëllaznimin. /Telegrafi/