City i pandalshëm, turpëron Arsenalin dhe i largon kokulur ‘Topçinjtë’ nga stadiumi (Video)

LONDON, ENGLAND - MARCH 01: Leroy Sane of Manchester City celebrates the third goal with Kyle Walker and Bernardo Silva during the Premier League match between Arsenal and Manchester City at Emirates Stadium on March 1, 2018 in London, England. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Manchester City ka vazhduar shkëlqimin në Ligën Premier, derisa ka mposhtur për herë të dytë brenda pesë ditëve Arsenalin me rezultat 0-3.

Ndeshja filloi me interesim të vogël nga londinezët të cilët si rrallë herë më parë nuk e kishin mbushur stadiumin ‘Emirates’.

E të dëshpëruar nga klubi i tyre i zemrës Arsenal, tifozët londinez u dëshpëruan edhe në takimin e sontëm ndaj Manchester Cityt.

Vetëm 15 minuta i mjaftuan skuadrës së Pep Guardiolës për ta zhbllokuar rezultatin në 0-1.

Ishte mesfushori portugez Bernardo Silva që me një gjuajtje të fortë dhe precize shënoi nga distanca për 0-1.

Festa e lojtarëve të Cityt (Foto:Getty Images)

Goli i dytë nuk vonoi dhe erdhi 13 minuta më vonë nga ‘Citizens’.

Një aksion i bukur u ndërtua mes Leroy Sane dhe Kun Aguero që asistoi për David Silven i cili me lehtësi shënoi për 0-2.

Kur të gjithë po prisnin reagimin e vendasve ndodhi e kundërta.

City arriti ta shënoj edhe golin e tretë pas një kundërsulmi të shpejtë.

Kyle Walker asistoi bukur nga krahu i djathtë për Leroy Sanen i cili pa problem shënoi në portën e zbrazur për 0-3.
Pas golit të tretë të mysafirëve, shumë nga tifozët vendas u larguan kokulur nga stadiumi dhe të dëshpëruar me paraqitjen e skuadrës së tyre.

Me epërsinë prej tre golave të Cityt përfunduan 45 minutat e para të ndeshjes.

Arsenali kishte mundësinë të rikthehet në lojë por sulmuesi i transferuar në janar, Pierre Emerick Aubameyang gaboi nga pika e bardhë në minutën e 52-të.

Aubameyang humbi penalltinë (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Fitorja ndaj Arsenalit ka bërë që City ta thellojë epërsinë ndaj Liverpoolit në 16 pikë.

Ekipi i Pep Guardiolës ndodhet në pozitën e parë në tabelë me 75 pikë të grumbulluara pas 28 javëve dhe me gjasa shumë të mëdha për ta fituar titullin e Anglisë.

Ndërkohë Arsenali pas kësaj humbje ia vështirëson edhe më shumë punët vetës për të arritur pozitën e katërt që i dërgon në Ligën e Kampionëve. /Telegrafi/