City në finale të EFL Cup, fiton edhe ndeshjen e dytë ndaj Burtonit

Arijanet Muriqi kundër ndeshjes ndaj Burton Albionit në EFL Cup (Foto: Mark Thompson/Getty Images/Guliver)

Manchester City fitoi 0-1 në ndeshjen e dytë ndaj Burtonit në gjysmëfinale të EFL Cup.

Ndeshjen e parë City e kishte fituar me rezultat 9-0, kështu ata vazhdojnë në finale me rezultat përfundimtar 10-0.

Rastin e parë për ndeshje e kishin vendasit me anë të Liam Boyce (14′), por Arijanet Muriqi bëri një pritje të mirë.

Arijanet Muriqi gjatë një momenti të ndeshjes kundër Burton Albion (Foto: Mark Thompson/Getty Images/Guliver)

Në minutën e 18-të Riyad Mahrez rrezikoi portën kundërshtare, kurse tetë minuta më vonë shënoi golin e vetëm në ndeshje.

Në fillimin e pjesës së parë City tetntoi me Fabian Delph dhe Sergio Agueron, por nuk arritën të gjejnë golin e dytë në takim.

Sergio Aguero gjatë një aksioni kundër Burton Albionit (Foto: Clive Mason/Getty Images/Guliver)

Boyce rrezikoi edhe një herë portën e Cityt në minutën e 70-të, por portieri i Përfaqësueses së Kosovës, Muriqi bëri një tjetër pritje.

Në finale skuadra e Pep Guardiolas do të përballet me fituesin e Chelsea-Tottenham. /Telegrafi/