Chelsea mposht me vështirësi Bournemouthin në Carabao Cup, në gjysmëfinale e pret Arsenali (Video)

Chelsea ka fituar me vështirësi ndaj Bournemouthit me rezultat 2-1 në çerekfinale të Carabao Cup.

Skuadra e Arsene Wengerit ka vazhduar me formë të lartë edhe në Carabao Cup ku ka siguruar kalimin në gjysmëfinale pas fitores ndaj Bournemouthit.

Pjesa e parë e takimit ishte e barabartë, me të dyja skuadrat që krijuan nga disa raste, por ishin vetëm vendasit që gjetën golin.

Festa e Willianit pas golit të shënuar (Getty Images)

Ishte sulmuesi brazilian, Willian, i cili përmbylli me sukses një aksion të bukur në minutën e 13-të, ku pas asistimit te Cesc Fabregas shënoi për 1-0 dhe me këtë gol skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë, u zhvilluar një lojë monotone me shumë ndërhyrje dhe kartonë të verdhë për të dyja skuadrat.

Fabregas – Ibe, duel gjatë ndeshjes (Getty Images)

Për gjatë 45 minutave të dytë asnjëra skuadër nuk arriti të krijojë ndonjë shans të mirë deri në minutat e fundit, ku ranë dy gola të shpejtë.

Fillimisht ishte Dan Gosling, i cili barazoi në minutën e 90-të për 1-1, ndërsa në minutën e parë shtesë ishte Alvaro Morata që shënoi për 2-1 dhe siguroi fitoren e Chelseat.

Në gjysmëfinale të Carabao Cup, Blutë do të takohen ndaj rivalëve të tyre lokal, Arsenalit, të cilët kanë eliminuar West Hamin. /Telegrafi/