Turqia shkakton befasi, mposht lehtësisht Francën në kualifikimet për Euro 2020

Turqia v Franca (Foto: UEFA Nation league

Turqia ka befasuar në xhiron e tretë të kualifikimeve për Euro 2020, pasi e ka mposhtur Francën me rezultat 2-0, në kuadër të Grupit H.

Kombëtarja turke i mposhti ‘Gjelat’ me rezultat të pastër, gjersa të dy golat u shënuan qysh në pjesën e parë.

Kaan Ayahn shënoi golin e parë në minutën e 30-të, ndërsa dhjetë minuta më vonë, Cengiz Under (40’) e dyfishoi epërsinë për Turqinë.

Pjesa e dytë u dominua nga Franca që kërkoi ta përmbyste rezultatin, mirëpo kombëtarja turke ishte e mjaft mirë e koordinuar në mbrojtje.

Me këtë fitore, Turqia ka arritur ta marrë kreun e tabelës në Grupin H me nëntë pikë, tri më shumë se Franca dhe Islanda në vendin e dytë, me nga gjashtë sosh.

Në këtë grup janë edhe Shqipëria dhe Moldavia, që kanë nga tri pikë dhe Andorra që është ende pa pikë. /Telegrafi/