Tifozët e quajnë ndeshjen Argjentinë–Marok “të manipuluar” pas asaj që ndodhi në fund të ndeshjes olimpike

Tifozët kanë vërshuar në rrjetet sociale për ta quajtur ndeshjen e Argjentinës kundër Marokut si “të manipuluar” pasi panë kohën e shtuar në ndeshjen olimpike.

Të dy skuadrat u takuan në Stade Geoffroy-Guichard në Grupin B të turneut të futbollit, me Marokun që kryesoi 2-0 me golat Soufiane Rahimi.

Me menaxhimin e Javier Mascherano dhe lojtarë si Julian Alvarez dhe Nicolas Otamendi në radhët e tyre, Argjentina është një nga favoritët për këtë garë.

Ata ngushtuan epërsinë e kundërshtarëve me anë të Giuliano Simeone në minutën e 68-të përpara se të shënonin golin e barazimit në sekondat e fundit me Cristian Medina.

Në mënyrë të pabesueshme, goli i barazimit erdhi në minutën e 16-të të kohës shtesë – me minutat e shtuar që ngritën shumë dyshime.

Ndeshja u tensionua në bilbilin e fundit pasi tifozët e Marokut hynë në fushë dhe hodhën mjetet piroteknike ndaj lojtarëve të Argjentinës.

Lexo po ashtu Argjentina merr një barazim në fund ndaj Marokut, por aksioni i golit të parë të marokenëve ishte 'vepër arti'

15 minutat e shtuara duket se janë pas ndryshimit të rregullave të fundit të FIFA-s, por tifozët mbetën të hutuar dhe menduan se ishte një gabim.

Fansat nuk humbën kohë duke zhvilluar teoritë e tyre dhe duke u shfrytëzuar në mediat sociale.

Njëri shkroi: “Koha e shtuar: derisa Argjentina të shënojë*”.

Një tjetër tha: “Ndeshja olimpike Argjentinë – Marok, 15 minuta lojë shtesë, përsëri në Kupën e Botës së Katarit kohë shtesë”.

Një i treti tha: “Më falni, por 15 minuta kohë shtesë në Argjentinë kundër Marokut nuk është thjesht skandaloze, por shumë skandaloze”.

Lexo po ashtu Përse tifozët e vërshëllyen himnin e Argjentinës para ndeshjes me Marokun në "Paris 2024"

Një përdorues tjetër shtoi: “Ekipi i Argjentinës nuk ka kredibilitet në asnjë turne ndërkombëtar. 15 minuta kohë të shtuar në një lojë të fazës së grupeve?”.

Një person i fundit pranoi: “Unë jam argjentinas dhe nuk ka asnjë gjë të drejt këtu, nuk duhet të kishte 15 minuta shtesë. Duhet të ketë një hetim sa më shpejt të jetë e mundur”.

Në krahasim, u shtuan tetë minuta në fitoren e Spanjës ndaj Uzbekistanit – me precedentin e turneut të vendosur vërtet.

Ndeshja e radhës për Argjentinën është kundër Irakut të shtunën, me Marokun që do të përballet me Ukrainën. /Telegrafi/