Roma e ka në dorë kryeqytetin (Video)

Roma ka dalë fituese e Derby della Capitale duke mposhtur Lazion me rezultat 2-0.

Ishte një gjysmë e parë mjaft dinamike nga të dyja palët, edhe pse asnjëra nuk u tregua efektive përpara golit.

Immobile ishte mjaft aktiv në 45 minutat e para, por mbrojtja e fuqishme  e Giallorossëve nuk e lejonte që ai të shfaqte rrezik. Nga ana tjetër e fushës, Dzeko ishte njeriu që u shkaktonte telashe kundërshtarëve.

Festa e Nainggolan pas golit të dytë

Zhbllokimi i rezultatit ndodhi në minutën e 64. Wallace nuk u tregua i vëmendshëm duke ia dhënë mundësinë Kevin Strootmanit që ta mposhtte Marchettin.

Reagimi i Danilo Cataldit kundrejt Strootmanit gjatë momentit të festës i kushtoi futbollistit të Lazios me karton të kuq (67’).

Në vazhdim, verdhekuqtë e gjetën edhe një herë rrjetën. Radja Nainggolan me një goditje fantastike e dyfishoi epërsinë (77’).

Kjo fitore e pozicionon Romën në vend të dytë në tabelë me katër pikë prapa Juventusit dhe me pikë të barabarta me Milanin që ndodhet një vend më poshtë. /Telegrafi/