PSG fiton Superkupën e Francës me triumfin komod ndaj Toulouse

PSG ka nisur vitin 2024 me trofe, duke mposhtur Toulousen me rezultatin 2-0 në finalen e Superkupës së Francës.

Në këtë ndeshje emocionuese, Lee Kang-in ishte bërë golashënuesi i parë, duke realizuar në minutën e tretë me një goditje të saktë, me një asist të shkëlqyeshëm nga Ousmane Dembele.

Goli i dytë ka ardhur në minutën e 44-të, kur Kylian Mbappe ka shënuar me një realizim të bukur pas një asistimi të Bradley Barcolas.

Ky rezultat i siguruar në pjesën e parë ka sjellë një avantazh komod për PSG në këtë sfidë dhe ka theksuar cilësinë e skuadrës.

Pjesa e dytë e ndeshjes ka vazhduar me dominim të qartë të PSG, por gola shtesë nuk janë shënuar.

Edhe pse Toulouse ka shfaqur disa përpjekje për të kthyer rezultatin, mbrojtja e fortë dhe portieri i sigurt i PSG kanë mbrojtur avantazhin, ndërsa debutoi edhe Lucas Berlado, transferimi i tyre më i ri.

Me këtë fitore të mrekullueshme, PSG ka filluar vitin 2024 me një triumf dhe ka vendosur theksin që dëshiron të vazhdojë dominimin në skenën futbollistike franceze.

Performanca e shkëlqyeshme e lojtarëve të PSG dhe bashkëpunimi i tyre në shënim të golave ka sjellë një fillim të mirë të vitit, duke fituar Superkupën e Francës. /Telegrafi/