Nuk ka fitues në derbin anglez, Spurs e United ndajnë pikët

Tottenham Hotspur - Man Utd. (Photo by Glyn Kirk/ Pool via Getty Images)

Nuk ka sjell fitues derbi i xhiros së 30-të në Ligën Premier mes Tottenham Hotspur dhe Manchester United.

Dy skuadrat që po luftojnë për një vend që i dërgon në Ligën e Kampionëve kanë luajtur baras 1-1.

Rastin e parë të mirë në ndeshje e patën mysafirët, por goditja e Rashford u prit mjaftë mirë nga portieri Hugo Lloris.

Tottenham e gjeti golin e epërsisë në minutën e 27-të nëpërmjet holandezit Steven Bergwijn.

Steven Bergwijn . (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

22-vjeçari depërtoi bukur në zonë dhe me një goditje të fuqishme mposhti De Gean për 1-0.

Me epërsinë minimale të vendasve përfunduan edhe 45 minutat e para të kësaj sfide.

Djajtë e Kuq ishin më kërkues në pjesën e dytë dhe rrezikuan me Anthony Martial, por pa sukses.

Tottenham Hotspur – Manchester United. (Photo by Matt Childs/ Pool via Getty Images)

Por në minutën e 81-të mysafirët nga Manchesteri fituan penallti.

I saktë nga pika e bardhë u tregua mesfushori portugez Bruno Fernandez që barazoi shifrat në 1-1.

Gjithsesi deri në fund të ndeshjes dy skuadrat tentuan për të shënuar golin e fitores, por një gjëje të tillë nuk ia arritën.

Bruno Fernandes. (Photo by Matt Childs/ Pool via Getty Images)

Tottenham vazhdon të mbetet në pozitën e tetë në tabelë me 42 pikë të fituara pas 30 xhirove, ndërsa Djajtë e Kuq janë tri pozita më lartë me katër pikë më shumë.

Në ndeshjen e radhës skuadra e Jose Mourinhos luan derbin londinez përballë West Ham United, teksa United përballet në Old Traford me Sheffield Unitedin. /Telegrafi/