Një garë e diskutueshme në Hungari në Formula 1, Norris i dha fitoren Piastrit – dominim i McLaren

Oscar Piastri fitoi garën e tij të parë në Formula 1 në Hungari, ku McLaren dominoi garën, pasi i dyti doli shoku i tij i skuadrës Lando Norris.

Piloti 23-vjeçar australian filloi i dyti pas Norrisit që ishte në ‘pole position’ dhe e mundi atë në kthesën e parë për të marrë epërsinë.

Norris kaloi përpara pas një strategjie me ‘pit-stop’ që e favorizoi atë, por më në fund ai u pajtua me kërkesën e ekipit të tij për t’i dhënë epërsinë partnerit të tij.

Lewis Hamilton përfundoi i treti pas dyshes dhe ishte podiumi i tij i 200-të në karrierë.

Lideri me pikë, Max Verstappen përfundoi i pesti pas Charles Leclerc.

Verstappen ende kryeson renditjen e përgjithshme me 265 pikë dhe tani Norris tani është i dyti me 189 pikë, megjithëse ai mund të zvogëlojë ndjeshëm epërsinë e holandezit me një fitore.

Nuk ka dyshim se lëvizja e McLaren dhe vendimi për të fituar Piastrin do të flitet gjatë. Australiani është vetëm i pesti në përgjithësi dhe nuk ka asnjë shans për të luftuar për titull./Telegrafi/