Man City i kthehet fitores, mposht Newcastlen në shtëpi

Man City (Getty Images)

Manchester City ka fituar ndaj Newcastle United me rezultat të ngushtë 2-1 në ndeshjen e vlefshme për javën e katërt të Ligës Premier.

Pjesa e parë e ndeshjes i takoi në tërësi vendasve, por të dyja skuadrat arritën ta shënojnë nga një gol.

Pas vetëm tetë minutave lojë ishte sulmuesi anglez, Raheem Sterling, i cili shënoi një gol të bukur për epërsinë 1-0.

Festa e Sterlingut pas golit (Getty Images)

Megjithatë, mysafirët arritën të barazojnë pas një aksioni të mirë në minutën e 30-të, ku Deandre Yedlin shënoi për 1-1 pas asistimit të Solomon Rondon.

Yedlin ktheu Newcastlen në lojë (Getty Images)

Në pjesën e dytë, djelmoshat e Pep Guardiolas arritën të kthehen në lojë dhe të shënojnë shpejt golin e epërsisë.

Luhej minuta e 52-të e ndeshjes kur mbrojtësi anglez, Kyle Walker, shënoi një supergol nga distanca për të rikthyer epërsinë në 2-1.

Walker shënoi një supergol (Getty Images)

Në minutën e 58-të, City shënoi edhe me anë të brazilianit Gabriel Jesus, por goli i tij u anulua për pozitën jashtë lojë.

Deri në fund të ndeshjes, vendasit dominuan duke krijuar edhe shumë raste, por rezultatin mbeti i pandryshuar dhe City fitoi me rezultat 2-1.

Pas kësaj fitore, City ka 10 pikë në vendin e tretë dhe ndeshjen e radhës luan në shtëpi te Fulhami, ndërsa Laraskat renditen në pozitën e 18-të më një pikë dhe luajnë ndaj Arsenalit në shtëpi. /Telegrafi/