City e nis keq në shtëpi, Rooney me shokë nxjerrin pikë në Etihad (Video)

Manchester City ka barazuar me rezultat 1- 1 në shtëpi ndaj Evertonit në ndeshjen e parë sezonale para tifozëve të vet në Etihad Stadium.

Ndeshja filloi me intensitet të lartë nga të dyja skuadrat, por Evertoni shfrytëzoi mundësinë për shënim.

Me një finalizim klasik, Rooney shënoi golin e dytë në dy ndeshjet e para në minutën e 35-të.

Ishte ky goli i 200-të në karrierën e Rooneyt, një statistikë e jashtëzakonshme kjo.

City tentoi të barazonte në pjesën e parë, por mbeti pa një lojtar, kur Ëalker mori dy kartonë të verdhë për dy minuta dhe kështu ju drejtua zhveshtoreve për një dush.

Megjithatë, relaks sikur në dush nuk përjetoi Guardiola në pjesën e dytë, i cili u përpoq që të inspironte skuadrën drejt një rikthimi.

Vetëm në minutën e 82-të ishte Sterling ai që barazoi me rezultat 1-1.

Deri nef und Evertoni mbeti me një lojtar më pak duke u barazuar me lojtarë me Cityn në terren.

Krejt në fund City insistoi me gjithë fuqinë duke u përpjekur me shumë raste që të barzonte, por nuk ja doli përkundër insistimit të fuqishëm.

Pas javës së dytë është Manchester City që ka katër pikë në vendin e pestë, dhe Evertoni që ka 4 pikë në vendin e tetë pas dy javësh. /Telegrafi/