Nënsekretari i Shëndetësisë, Pierpaolo Sileri, tha të hënën se duhet të jetë e mundur të hiqet detyrimi për njerëzit që të mbajnë maska fytyre vetëm pasi 30 milionë njerëz, afërsisht gjysma e popullsisë italiane, të vaksinohen për COVID-19.

“Pajtohem me hipotezën (e heqjes së detyrimit për të veshur maskat e fytyrës jashtë) kur 30 milionë njerëz vaksinohen me të paktën një dozë të vaksinës”, citohet të ketë thënë Sileri, përcjell Telegrafi.

“Unë mendoj se është e arsyeshme të vendosësh maskën e fytyrës në xhep në ajër të hapur, ku nuk ka turma njerëzish dhe ta vendosësh përsëri në fytyrën tënde kur ka tubime dhe ka një rrezik”.

Ai shtoi se ai ishte në favor të lejimit të qendrave tregtare të Italisë për t’u rihapur gjatë fundjavave.

“Duke mbrojtur pjesët më të prekshme të popullsisë me vaksinime, është e qartë që qendrat tregtare duhet të rinisin aktivitetin, me rregulla që duhet të respektohen”, ka thënë tutje ai.

Ndryshe, ka pasur 5,080 raste të reja të COVID-19 në Itali në 24 orët e fundit dhe 198 viktima të tjera të virusit, tha të hënën ministria e shëndetësisë e Italisë.

Kjo krahasohet me 8,292 raste të reja dhe 139 viktima të tjera të dielën.

Numri i rasteve që nga fillimi i epidemisë është tani 4,116,287, dhe numri i të vdekurve 123,031. /Telegrafi/