Kryeministri britanik, Rishi Sunak i ka kërkuar Sekretarit të Mbrojtjes, Ben Wallace që të hetojë se çfarë aeroplanësh mund t’i japë Mbretëria e Bashkuar Ukrainës, tha Downing Street.

Siç shkruan Sky News, përcjell Telegrafi, një zëdhënës i zotit Sunak tha se ishte një “zgjidhje afatgjatë” dhe se “ajo afatshkurtër” është ajo që Kievit i duhet më shumë për momentin.

Më herët, në një fjalim para deputetëve në Westminster Hall, presidenti Volodymyr Zelensky i kërkoi Mbretërisë së Bashkuar dhe Mbretërisë së Bashkuar të ofrojnë “krahë për liri” duke furnizuar forcat e tij ajrore me aeroplanë të avancuar.

Zelensky e përdori fjalimin për të falënderuar Mbretërinë e Bashkuar për mbështetjen e palëkundur që nga fillimi i agresionit të Rusisë.

Boris Johnson i kërkon Britanisë së Madhe t'i ofrojë Ukrainës “të gjithë aeroplanët dhe tanket e saj” Boris Johnson i kërkon Britanisë së Madhe t'i ofrojë Ukrainës “të gjithë aeroplanët dhe tanket e saj”
Reklama

Por, teksa i prezantoi përkrenaren e një piloti luftarak ukrainas kryetarit të Commons, Sir Lindsay Hoyle, ai tha se duheshin më shumë aeroplanë për të mposhtur forcat e Vladimir Putinit.

Reklama

Rishi Sunak më herët njoftoi planet për të trajnuar pilotët ukrainas, duke u hapur përfundimisht rrugën atyre që të jenë në gjendje të fluturojnë me aeroplanë të standardeve të NATO-s.

“Natyrisht ne duam që kjo të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur”, citohet të ketë thënë zëdhënësi. “Unë mendoj se ne jemi të prirur të bëjmë gjithçka që është e mundur për t’i trajnuar këta pilotë sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Reklama

“Por këto janë pjesë komplekse të pajisjeve ushtarake. Dhe siç e dini, periudha aktuale e trajnimit për pilotët në Mbretërinë e Bashkuar është rreth pesë vjet”.

Ndërkohë, kryeministri britanik ka thënë se ka rënë dakord me presidentin Zelensky për të zgjeruar programin e trajnimit për marinsat dhe pilotët e aeroplanëve luftarakë.

Reklama

“Ne duhet të armatosim Ukrainën në një afat të shkurtër, por ne duhet ta mbështesim Ukrainën në afat të gjatë”, ka shtuar ai.

Sunak thotë se vizita e presidentit Zelensky në MB simbolizon “miqësinë e qëndrueshme” të dy kombeve. /Telegrafi/