Ukraina do të zëvendësojë ministrin e mbrojtjes Oleksii Reznikov me shefin e agjencisë së saj të spiunazhit ushtarak.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë një ligjvënës i lartë, në një riorganizim të profilit të lartë të kabinetit pas skandaleve të korrupsionit dhe përpara një ofensive të pritshme ruse.

Reznikov, 56 vjeç, do të transferohej në një punë tjetër ministrore dhe do të zëvendësohej nga Kyrylo Budanov, 37 vjeç, i cili drejton agjencinë e inteligjencës ushtarake të Ukrainës GUR, tha David Arakhamia në aplikacionin e mesazheve Telegram të dielën, shkruan Al Jazeera.

“Lufta dikton politikat e personelit”, citohet të ketë thënë Arakhamia, një aleat i ngushtë i presidentit Volodymyr Zelensky.

Reklama

Megjithatë, nuk kishte asnjë deklaratë të menjëhershme nga Zelensky për zëvendësimin e Reznikov, një ish-avokat që u bë ministër i mbrojtjes në nëntor 2021, disa muaj përpara se Rusia të niste agresionin e saj në shkallë të plotë më 24 shkurt të vitit 2022.

Reklama

Reznikov ka ndihmuar në sigurimin e armëve perëndimore për të mbështetur forcat ukrainase dhe largimi i tij si ministër i mbrojtjes do të ishte ndryshimi i profilit më të lartë të qeverisë në një mori dorëheqjesh dhe shkarkimesh pas një skandali korrupsioni në fund të muajit të kaluar dhe zotimit të Zelensky që Ukraina të përmbushë standardet perëndimore të “qeverisjes së pastër”. /Telegrafi/