LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Nuk mund ta nisim kundërofensivën pa siguruar më shumë armatim

Zelensky: Nuk mund ta nisim kundërofensivën pa siguruar më shumë armatim

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë se kundërofensiva e Ukrainës kundër Rusisë nuk mund të fillojë derisa aleatët perëndimorë të dërgojnë më shumë mbështetje ushtarake.

Reklama

Ai tha një gazete japoneze se nuk do të dërgojë trupat e tij në vijën e frontit pa siguruar më shumë tanke, artileri dhe raketahedhës Himars, transmeton Telegrafi.

Zelensky deklaroi në intervistë se situata në Ukrainën lindore “nuk ishte e mirë”.

“Ne presim që të mbërrijë municioni nga partnerët tanë”, tha ai.

Dhe kur u pyet për kundërsulmin e pritshëm, ai tha: “Nuk mund ta fillojmë ende, nuk mund t’i dërgojmë ushtarët tanë trima në vijën e frontit pa tanke, artileri dhe raketa me rreze të gjatë”.

Ai shtoi: “Nëse keni vullnet politik, mund të gjeni një mënyrë për të na ndihmuar. Ne jemi në luftë dhe nuk mund presim”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori