Mediet shtetërore në Kinë kanë zbuluar disa pamje të një tregu ushqimor në Pekin, i cili mendohet të ketë shkaktuar një shpërthim të ri të coronavirusit.

Xinfadi, a sprawling wholesale food market that sparked a surge of coronavirus infections in Beijing has been revealed for the first time since the outbreak exploded in mid-June

Tregu Xinfadi ka qëndruar i mbyllur që nga 13 qershori, kjo pasi kryeqyteti pati raportuar rastin e parë brenda vendit për herë të parë në dy muaj, përcjell Telegrafi.

The inside of the closed trading hub, Xinfadi, has only been unveiled today in rare footage as hazmat-clad workers are seen disinfecting empty stalls and disposing of frozen meat

Në pamjet e mëposhtme, shihen punëtorët e tregut të cilët e dezinfektuan zonën, madje raportohet se ata asgjësuan edhe mishin dhe perimet e ngrira.

Ndryshe, masat vijnë si pasojë e rasteve të reja që u raportuan së fundmi në Pekin, ku numri i të prekurve në nivel lokal u rrit në 329. /Telegrafi/

The Xinfadi market linked to the Chinese capital¿s latest health crisis has been shut since June 13 after Beijing reported its first native infection in nearly two months. The picture shows a health worker disinfecting a row of empty stalls at the Xinfadi market while it has been closed

State broadcaster CCTV released the video today, unveiling the Xinfadi market for the first time since the infection cluster escalated. Two workers are seen removing frozen meat