LAJMI I FUNDIT:

Zbulohen fitimet e gjyqtarëve të Ligës Premier, fitojnë shifra marramendëse

Zbulohen fitimet e gjyqtarëve të Ligës Premier, fitojnë shifra marramendëse
Reklama

Diskutimet rreth natyrës sfiduese të punës së gjyqtarëve të futbollit po bëhen gjithnjë e më të zakonshme në Angli. Sasia e presionit që ata punojnë nën dritat e ndritshme të Ligës Premier është e madhe. Në përshkrimin e punës është të vuash ofendime nga tifozët dhe në rast gabimesh gjyqtarët gjenden të sulmuar nga media, rrjetet sociale dhe personazhe televizivë.

Ish-lojtari i Ligës Premier dhe tani komentatori Jermaine Jenas së fundmi përmes Twitter-it ka fyer ekipin e gjyqtarit në derbin londine mes Arsenalit dhe Tottenhamit, pas së cilës e ka fshirë statusin dhe i ka kërkuar falje Federatës angleze dhe gjithë gjyqtarëve.


Disa media britanike kanë shkruar tashmë se futbolli atje vuan nga mungesa e gjyqtarëve, sepse gjithnjë e më pak të rinj vendosin për ta bërë atë punë, pasi nuk duan të jenë në situata ku gjyqtarët pësojnë ofendime dhe forma të ndryshme dhune edhe në ligën më të ulët dhe në nivel gjysmë-profesional.

Ata mund të fitojnë shumë herë më shumë se paga mesatare

Megjithatë, arritja në majat e atij profesioni dhe gjykimi në rangun më të lartë të futbollit ishullor ka avantazhet e veta, veçanërisht ato financiare.

Portali anglez GiveMeSport zbulon se gjyqtarët e Ligës Premier fitojnë nga 110,000 funte (126,678 euro) deri në 240,000 funte (276,388 euro) në vit, ndërsa bonusi i tyre për ndeshje është 1500 funte (1727 euro).

Për krahasim, paga mesatare vjetore në Mbretërinë e Bashkuar është rreth 28,000 funte (32,245 euro).

Gjyqtarët ndihmës fitojnë 30,000 funte (34,548 euro) në vit me një bonus prej 850 funte (979 euro) për ndeshje, dhe gjyqtarët e VAR-it fitojnë pothuajse të njëjtën shifër. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Liga e Kampionëve
Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

La Liga
Xabi Alonso ka implementuar taktikën gjeniale që ka ndihmuar Leverkusenin të jetë lider në Bundesliga

Xabi Alonso ka implementuar taktikën gjeniale që ka ndihmuar Leverkusenin të jetë lider në Bundesliga

Bundesliga
Ronaldo fiton penallti por i thotë gjyqtarit se nuk ishte faull

Ronaldo fiton penallti por i thotë gjyqtarit se nuk ishte faull

Ligat tjera
“Shumë lojtarë do të zhgënjeheshin”, Armando Broja flet për kohën e kufizuar të lojës te Chelsea

“Shumë lojtarë do të zhgënjeheshin”, Armando Broja flet për kohën e kufizuar të lojës te Chelsea

Premier League
Kalo në kategori