LAJMI I FUNDIT:

Xi i Kinës bën “një udhëtim miqësie” në Moskë, pak ditë pas lëshimit të urdhër-arrestit për Putinin

Xi i Kinës bën “një udhëtim miqësie” në Moskë, pak ditë pas lëshimit të urdhër-arrestit për Putinin

Presidenti kinez Xi Jinping do të takohet sot me homologun e tij rus, Vladimir Putin në Moskë, vizitë që vjen pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale e akuzoi këtë të fundit për krime lufte të premten.

Reklama

Qeveria ruse thotë se Xi do të mbërrijë të hënën në mesditë dhe më vonë do të takohet me Putinin në një takim jozyrtar kokë më kokë, i ndjekur me një darkë, përcjell Telegrafi.

Negociatat do të zhvillohen më pas të martën.

Xi do të përpiqet të paraqesë veten si një paqebërës pa kompromentuar qëndrimin e tij si një “mik i vjetër i mirë” me Putinin – siç e shprehu lideri rus në një artikull gazete të botuar në Kinë.

Vuçiq pyetet nëse do ta arrestonte Putinin nëse presidenti rus do të vizitonte Serbinë
Lexo po ashtu Vuçiq pyetet nëse do ta arrestonte Putinin nëse presidenti rus do të vizitonte Serbinë

Xi ka botuar artikullin e tij në Rossiiskaya Gazeta, një e përditshme e botuar nga qeveria ruse, në të cilën ai bëri thirrje për “pragmatizëm” për Ukrainën.

Ai tha se propozimi i Kinës, një dokument 12-pikësh i publikuar muajin e kaluar dhe i hedhur poshtë kryesisht nga perëndimi, pasqyron pikëpamjet globale dhe kërkon të neutralizojë pasojat.

Megjithatë, ai pranoi se zgjidhjet nuk janë të lehta.

Sipas përkthimit të Reuters nga rusishtja, Xi shkruan: “Dokumenti shërben si një faktor konstruktiv në neutralizimin e pasojave të krizës dhe promovimin e një zgjidhjeje politike. Problemet komplekse nuk kanë zgjidhje të thjeshta”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjashtë vendet në botë ku dielli nuk perëndon për më shumë se 70 ditë në vit

Gjashtë vendet në botë ku dielli nuk perëndon për më shumë se 70 ditë në vit

Botë
Mediat amerikane pretendojnë se Trump është informuar për aktakuzën e ardhshme për shkak të dokumenteve sekrete

Mediat amerikane pretendojnë se Trump është informuar për aktakuzën e ardhshme për shkak të dokumenteve sekrete

Amerika
Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Evropa
Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Evropa
Momenti kur forcat ukrainase hodhën në erë tankun rus

Momenti kur forcat ukrainase hodhën në erë tankun rus

Evropa
Çfarë dihet për digën e shkatërruar ukrainase dhe cilat janë pasojat?

Çfarë dihet për digën e shkatërruar ukrainase dhe cilat janë pasojat?

Evropa
Kalo në kategori