LAJMI I FUNDIT:

Vuçiq thotë se Asociacioni i Komunave Serbe nuk mund të jetë organizatë joqeveritare

Vuçiq thotë se Asociacioni i Komunave Serbe nuk mund të jetë organizatë joqeveritare

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se është skeptik për rezultatet e takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel më 18 gusht.

Reklama

Duke luajtur rolin e “njeriut që kërkon zgjidhje”, ai ka theksuar se “shpreson në takimin dhe sjelljen racionale të Prishtinës dhe se po shkon atje për të gjetur një zgjidhje”.

Veç kësaj, presidenti i Serbisë ka vlerësuar se Asociacioni i Komunave Serbe nuk mund të jetë organizatë joqeveritare, përcjell Telegrafi.

“Pse ne madje kemi negociuar dhe biseduar nëse ASK duhet të jetë në përputhje me kushtetutën e Kosovës? Pse na intereson se çfarë është shkruar në kushtetutën e tyre, të cilën ne nuk e njohim? Pra mendojmë se duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë – dhe çfarë do të bëjmë tani? A mendoni se duhet të krijojmë një organizatë joqeveritare në mënyrë që ata të kenë të drejtë të shesin çamçakëz dhe të mbledhin goma para fillimit të mësimit më 1 shtator? Epo, nuk është e mundur”, citohet të ketë thënë Vuçiq.

Ai është pyetur edhe rreth asaj se në këtë rast, cili ishte qëllimi i Marrëveshjes së Brukselit.

“Mesazhi im për Quint-in, para së gjithash – shkojmë me mirëbesim, duam të diskutojmë për gjithçka. Ju mund të bëni gjithçka me forcë, por vetëm me forcë. Të na detyroni të heqim dorë nga të drejtat tona, të marrim pjesë në shkatërrimin e vendin tonë dhe marrëveshjet e nënshkruara – as mos u mundoni e as mos ëndërroni”, ka shtuar Vuçiq. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Siguri
Ish-ambasadori i Shqipërisë, Çejku: Nëse Qeveria Kurti ka një listë të agjentëve të Serbisë të infiltruar në Kosovë ta bëjë publike

Ish-ambasadori i Shqipërisë, Çejku: Nëse Qeveria Kurti ka një listë të agjentëve të Serbisë të infiltruar në Kosovë ta bëjë publike

Lajme
Del nga burgu ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, do të vazhdojë dënimin në shtëpi

Del nga burgu ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, do të vazhdojë dënimin në shtëpi

Lajme
Krasniqi: Kurti e krijon krizën pastaj tërhiqet, e degradon Kosovën për nja pesë hapa mbrapa

Krasniqi: Kurti e krijon krizën pastaj tërhiqet, e degradon Kosovën për nja pesë hapa mbrapa

Lajme
Kuvendi diskuton për veriun, Kurti paraqet qëndrimin para deputetëve

Kuvendi diskuton për veriun, Kurti paraqet qëndrimin para deputetëve

Lajme
Kërkohet paraburgim për katër serbë për pjesëmarrje në tensionimin e situatës në veri

Kërkohet paraburgim për katër serbë për pjesëmarrje në tensionimin e situatës në veri

Lajme
Kalo në kategori