LAJMI I FUNDIT:

Vuçiq: Bisedime jo të lehta me Lajçakun dhe Escobarin, do të takohemi sërish pas orës 22:00

Vuçiq: Bisedime jo të lehta me Lajçakun dhe Escobarin, do të takohemi sërish pas orës 22:00

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka zhvilluar një takim me të dërguarin special të Bashkimit Evropian për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe të dërguarin special të SHBA-së për Ballkanin, Gabriel Escobar.

Reklama

Në një video të publikuar në Instagram, Vuçiq tha se bisedimet nuk ishin të lehta dhe shtoi se ato do të vazhdojnë sonte pas orës 22:00.

Takimi në ndërtesën e Kryesisë ka nisur në ora 17:00 dhe ka zgjatur rreth 40 minuta. Përveç Lajçakut, Escobar dhe presidenti i Serbisë, ishin të pranishëm edhe ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Serbi, Christopher Hill dhe Emanuele Giofre, tha Vuçiq.

Në një video-mesazh për qytetarët, ai tha se do të luftojë për paqe dhe stabilitet, por se kurrë nuk do të devijojë nga interesat jetike kombëtare dhe siguria e qytetarëve.

Sipas njoftimit të Vuçiqit, vazhdimi i takimit pritet pas orës 22:00.

Lajçak dhe Escobar më herët gjatë ditës së sotme kanë mbajtur një takim me përfaqësuesit e Listës Serbe në ndërtesën komunale të Mitrovicës Veriore, pas së cilës i dërguari i posaçëm i BE-së tha se ai dhe Escobar po bëjnë gjithçka që të mos ketë përsëri barrikada.

Një ditë më parë, më 24 gusht, të dërguarit e BE-së dhe SHBA-së zhvilluan takime edhe me zyrtarë të Kosovës. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion

Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion"

Politikë
Surroi: Ka paralajmërim rikthimi

Surroi: Ka paralajmërim rikthimi "gjeneralësh më të mirë" amerikanë në dialog

Lajme
Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Kronika e Zezë
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Kalo në kategori