0Shares

Partia e kryeministrit, Nikolla Gruevski reagon ashpër ndaj ndryshimeve kadrovike në Komunën e Strugës. VMRO-DPMNE akuzon kryetarin e komunës, Zijadin Sela se po largon maqedonasit etnik nga institucionet lokale në Strugë, njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA.

“Sela po i ndërron udhëheqësit maqedonas dhe kjo është një ofendim për 15.500 maqedonasit që dolën në këto zgjedhje dhe votuan, e aq më tepër nuk respektohen ata 8.000 maqedonas që jetojnë në qytetin e Strugës, përballë 3.000 shqiptarëve në këtë qytet,” thuhet në reagimin e VMRO-DPMNE-së.

Me këtë veprim të parë të tij, Sela jep mesazh të qartë se si do ta drejtojë komunën e Strugës në periudhën e ardhshme, vlerëson VMRO-DPMNE.

“Nëse do të dëshironte që të tregojë pak mirësjellje evropiane dhe gjerësi demokratike, atëherë së paku, drejtuesit e shkarkuar maqedonas të zëvendësoheshin me kudaro nga etnikumet tjera (turk, maqedonas musliman, vleh etj),”reagojnë nga VMRO-DPMNE-ja në Strugë, raporton Ina.

Në reagimin e VMRO-DPMNE-së në Strugë, më tej thuhet: “Ky gjest i Ziadin Selës, duhet ta shqetësojë edhe faktorin ndërkombëtar, që siç duket nuk tregon ndonjë interes për atë se çfarë po ndodhë rreth largimit të maqedonasve etnik nga institucionet lokale në Strugë dhe në Kërçovë”.

Komiteti komunal i VMRO-DPMNE-së në Strugë, lidhur me këto hapa diskriminues të kryetarit Ziadin Sela bëri të ditur se, do ta informojë OSBE-në dhe ambasadat e huaja në vend, duke potencuar se Struga është mjedis multietnik dhe si i tillë duhet të funksionojë, ndërsa pushteti vendor duhet të respektojë të gjitha bashkësitë etnike që jetojnë në Strugë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)