Vetëm gjashtë muaj më parë, coronavirusi nuk kishte as emër, por që nga janari, virusi ka shpërthyer, ka përfshirë globin dhe ka sëmurë mbi 13 milionë njerëz me shpejtësi alarmante, tregon një animacion i ri.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dizajnerët e vizualizimit të të dhënave në Global Stats përdorën të dhëna nga Raportet e Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) për të krijuar “një video të periudhave kohore” që tregojnë se si rastet u rriten në vende të ndryshme nëpër botë.

Aty tregohet gjithashtu se si janë ndryshuar nivelet e vdekjes ndërsa virusi është përhapur dhe dinamika e pandemisë është zhvendosur.

Dhe sot, vetëm një pjesë e vogël e vendeve në botës – kryesisht kombe të vogla ishujsh – mbeten “të paprekura” nga coronavirusi.

Zyrtarët shëndetësorë në Kinë raportuan së pari shpërthimin e pneumonisë që besohet të jetë e lidhur me një treg të hapur në Wuhan tek OBSH më 31 dhjetor.

Më 10 janar, Kina raportoi vdekjen e parë që duket se ishte shkaktuar nga virusi misterioz. Kishte 59 raste të njohura në atë kohë, sipas animacionit të Global Stats.

Dy javë deri në datën pasi u raportua sëmundja e re, ajo bëri kërcimin në një vend tjetër. Një grua në të 60-at e saj që nuk kishin qenë në tregun e detit, dukej se ishte e infektuar me virusin e ri.

Deri më 20 janar, sëmundja ishte identifikuar si një coronavirus i ri dhe SHBA patën rastin e parë.

Deri në fund të muajit, më shumë se 11,000 njerëz kishin coronavirus, 244 kishin vdekur (të gjithë në Kinë) dhe OBSH kishte shpallur shpërthimin ‘një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar’.

Nga atje, shpërthyen infeksionet.

Kina zbuloi gati 15,000 raste të raportuara më parë në mes të shkurtit, me anë të së cilës virusi kishte marrë jetën e më shumë se 1.300 njerëzve në tre vende dhe kishte infektuar më shumë se 58,000 njerëz, përcjell Telegrafi.

Shumica dërrmuese e rasteve ishin ende në Kinë, por një numër i vogël i rasteve kishin filluar të shpërndahen në gjithë globin, përfshirë në Evropë, SHBA, Kanada, Australi, Rusi dhe Azinë e Jugut, siç tregohet nga pikat gri të vogla në hartën e animuar të Global Stats.

Më 11 shkurt, virusi u emërua SARS-CoV-2, një virus “i lidhur ngushtë” me virusin që shkaktoi SARS më shumë se një dekadë më parë.

Sëmundja e shkaktuar nga virusi i ri u quajt COVID-19.

Më 27 shkurt, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi: ‘Ne jemi në një pikë vendimtare. Mesazhi im për secilën nga këto vende [me shpërthime] është: Kjo është dritarja juaj e mundësive për të vepruar tani”.

Deri në fund të këtij muaji, më shumë se 86,000 njerëz ishin diagnostikuar me coronavirus dhe gati 3,000 kishin vdekur, duke lëvizur shkallën e vdekshmërisë globale në mbi tre për qind – një normë më shumë se tre herë më e lartë se ajo e gripit.

Deri më 9 mars, presidenti amerikan Trump ishte ende duke insistuar se coronavirusi ishte si gripi dhe kishte vrarë shumë më pak njerëz sesa gripi bën çdo vit në SHBA.

Në mars, ai zbuloi se një mik ishte prekur me coronavirus dhe kishte rënë në gjendje kome.

Presidenti Trump e cilësoi atë si ‘të mbrapshtë’.

Më 11 mars, drejtori i OBSH-së Dr Tedros shpalli COVID-19 një pandemi, pas disa javësh presion për ta bërë atë.

Virusi ishte përhapur në më shumë se 125,000 njerëz, dhe vrau më shumë se 4500.

Nga mesi i muajit, kishte më shumë raste të coronavirusit jashtë Kinës sesa brenda vendit ku kishte origjinën, dhe më 26 mars, SHBA u bë zyrtarisht epiqendra e pandemisë me më shumë raste se çdo komb tjetër.

Më 1 prill, OBSH raportoi se numri i vdekjeve ishte dyfishuar gjatë vetëm një jave.

Vdekjet e mbi 2,000 amerikanëve u raportuan në një ditë të vetme, më 11 prill, duke vendosur një rekord mbarëbotëror.

Shkalla e vdekjeve arriti kulmin në prill, në rreth shtatë për qind në nivel global, dhe nëntë për qind në Evropë.

Vdekjet globale tejkaluan numrin 200,000 më 25 prill. Gati tre milionë njerëz kishin kontraktuar virusin.

Pak më shumë se një muaj më vonë, vdekjet në SHBA tejkaluan 100,000 dhe shpejt pas kësaj numri i vdekjeve u bë më i larti në botë, duke kapërcyer vdekjet në Britani të Madhe.

Deri më 28 qershor, më shumë se 10 milionë njerëz ishin infektuar dhe më shumë se 500,000 kishin vdekur nga coronavirusi, i cili vazhdon të përmbyt shumë kombe, duke përfshirë SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Brazilin, Rusinë, Indinë dhe pjesë të Amerikës Latine. /Telegrafi/