Një bankier që u bë kritik i ashpër i presidentit rus Vladimir Putin pasi u largua nga Rusia, ka ndërruar jetë në Washington, ka njoftuar policia e atjeshme.

Biznesmeni që me prejardhje nga Letonia, Dan Rapoport, 52-vjeç, është gjetur pranë ndërtesës luksoze në Georgetown, transmeton Telegrafi.

Zëdhënësja e policisë Briana Burch, ka thënë se vdekja e tij akoma po hetohet.

Aktivistët rusë: Moska po rekruton të burgosurit në luftën e Ukrainës, në këmbim u premton lirinë Aktivistët rusë: Moska po rekruton të burgosurit në luftën e Ukrainës, në këmbim u premton lirinë

E në raportin e policisë që ka arritur ta sigurojë Independent, thuhet se Rapoportit i është thyer telefoni mobil, syzet, patentë shoferi i është grisur si dhe 2,620 dollarë para të gatshme i janë marrë.

Lajmi për vdekjen e tij e zbuloi në Telegram ish-redaktorja e revistës ruse Tatler. Gruaja e tij Alena Rapoport ka mohuar kategorikisht pretendimet se ai mund të ketë bërë vetëvrasje.

Reklama
Reklama

“Për fat të keq, burri, baba i vajzës tonë më nuk është me ne”, tha ajo për RBC.

Pasi që ishte larguar nga Rusia në vitin 2012 për shkak të mbështetjes së madhe që i dha aktivistit Alexey Navalny, Rapoport kishte blerë një pronë në Colorama të Washingtonit. /Telegrafi/