Ushtria ukrainase po përdor një nga pushkët më të fuqishme që ndonjëherë është prodhuar – Snipex Alligator.

Ajo mund të shkrep plumbin e kalibrit 14.5 mm, në një rreze prej 6.400 metra, transmeton Telegrafi.

E kur plumbi që fluturon me shpejtësi të madhe, krijon masën goditëse prej 12 tonëve, që janë të mjaftueshme për ta shpuar çfarëdo mjeti të blinduar.

Ky snajper i prodhuar nga ukrainasit, po përdoret kundër trupave ruse dhe helikopterëve – duke arritur të penetroj mbi shtresat e blinduara.

Kjo pushkë filloi të përdoret nga ushtria ukrainase që nga viti i kaluar, kurse trupat speciale të ushtrisë britanike i kanë mësuar rekrutët si ta përdorin në fushëbetejë.

Reklama

Ushtria ukrainase e përdor ndaj ushtarëve rusë dhe mjeteve të lehta të blinduara, pajisjeve për komunikim dhe depove që janë të mbushura me derivate dhe municion – që me një shkrepje të plumbit mund të hidhen në erë.

Reklama

Ushtarët që janë të pajisur me këtë pushkë, disa prej të cilave janë femra, kishin për objektiv edhe helikopterë dhe fluturaket e tjera që ishin të parkuara në pista.

Raportohet se pushka u përdor nga brigada Azov për ta mbrojtur qytetin e Mariupolit. Ka disa modifikime me qëllim që të mos dëmtohet kraharori i ushtarit kur shtie me të.

Rekordin aktual botërorë për vrasje me snajper nga distanca e mban një snajperist kanadez, i cili në vitin 2017 në Irak arriti të vret një terrorist nga 3.540 metra distancë.

Reklama

Alligator përdoret për distanca të ngjashme, por shumica e shkrepje ndodhin nga 3.500 deri në 7.000 metra ndaj mjeteve të mëdha të blinduara. /Telegrafi/