LAJMI I FUNDIT:

Ushtarët rusë i dërgojnë mesazh Putinit: Komandantët tanë janë një organizatë kriminale

Ushtarët rusë i dërgojnë mesazh Putinit: Komandantët tanë janë një organizatë kriminale

Anëtarët e një njësie të ushtrisë ruse të sapoformuar, thanë se komandantët e tyre dislokuan trupa për t’i parandaluar ata të tërhiqeshin, pasi pësuan humbje të mëdha në lindje të Ukrainës dhe i kërcënuan me vdekje.

Reklama

Në një video-mesazh dërguar presidentit rus Vladimir Putin, një grup prej rreth njëzet burrash me uniforma ushtarake deklarojnë se janë ‘mbetjet’ e Stuhisë, një njësi që operon nën ombrellë e Ministrisë ruse të Mbrojtjes, transmeton Telegrafi.

“Për 14 ditë ishim nën zjarr të hapur me mortaja dhe artileri. Kishim humbje të mëdha. 34 njerëz u plagosën dhe 22 u vranë, duke përfshirë komandantin tonë”, tha ushtari rus Alexander Gorin në një video që u shfaq në kanalet ruse Telegram të premten.

Ylli televiziv dhe ish-pjesëtari i ushtrisë britanike rrëfeu momente gjatë intervistimit të Zelenskyt: I ofrova çokollatë, menduan se do ta helmojë
Lexo po ashtu Ylli televiziv dhe ish-pjesëtari i ushtrisë britanike rrëfeu momente gjatë intervistimit të Zelenskyt: I ofrova çokollatë, menduan se do ta helmojë

Një tjetër ushtar tha se njësia kishte 161 ushtarë në fillim. Gorin tregoi se si ushtarët vendosën të ktheheshin në selinë ruse, por eprorët e tyre nuk i lejuan ta bënin këtë.

“Na vendosën trupa pas shpine dhe nuk na lanë të largoheshim nga pozicioni. Ata kërcënojnë se do të na shkatërrojnë një nga një dhe si njësi. Duan të na ekzekutojnë sepse jemi dëshmitarë të një udhëheqjeje kriminale krejtësisht të pandërgjegjshme”, shtoi Gorin.

“Komandantët tanë janë një organizatë kriminale. Nuk mund ta quash ndryshe”, tha një tjetër ushtar rus, i cili e identifikoi veten si Sergei Moldanov.

Topi i ushtrisë ruse nga i njëjti pozicion sulmonte, operatori i dronit ukrainas e lokalizon – goditet rëndë nga tanku i Kievit
Lexo po ashtu Topi i ushtrisë ruse nga i njëjti pozicion sulmonte, operatori i dronit ukrainas e lokalizon – goditet rëndë nga tanku i Kievit

The Guardian ka identifikuar tetë burra nga video. Kur kontaktoi me ta, të tre konfirmuan se ishin anëtarë të njësisë Stuhia dhe se video nuk ishte e falsifikuar.

Burrat, të cilët kërkuan të mbeten anonimë, thanë se ishin evakuuar nga fronti ndërkohë. Njësia Stuhia u krijua nga Ministria ruse e Mbrojtjes në janar, dhe tha se është një njësi “e krijuar posaçërisht për të depërtuar në sektorët më kompleksë dhe më të zhvilluar të mbrojtjes të forcave të armatosura të Ukrainës”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Çiklisti ukrainas vazhdon rrugën sikur nuk po ndodh asgjë në momentin që rusët shkrepin një raketë

Evropa
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori